Як правильно стелити ламінат на підлогу своїми руками

Будівельний портал » Як правильно стелити ламінат на підлогу своїми руками

 

Підлоги з ламінату стали популярними завдяки красивому зовнішньому вигляду, низькій ціні та швидкому монтажу. У нашій статті ви зможете ознайомитися з технологією укладання ламінату та порадами щодо догляду за ним. Додатково можна переглянути відео-інструкцію, як правильно класти ламінат своїми руками.

Зміст

 • Умови для укладання
 • Підготовка основи
 • Підготовка бетонної підлоги
 • Підготовка дерев’яної підлоги
 • Підготовка підлоги з плитки
 • Необхідні матеріали та інструменти
 • Способи укладання
 • Способи розташування
 • Інструкція з укладання ламінату
 • Відео-урок
 • Догляд за підлогами з ламінату

Умови для укладання

Перед укладанням ламінату необхідно забезпечити такі умови:

 • Вологість повітря у приміщенні не більше 40–70%, температура 15–30°С.
 • Настил ламінату можливий лише через 48 годин, після його зберігання в приміщенні, де буде проводитися укладання.
 • За допомогою рівня, перевірте основу на предмет нерівностей та перепадів.
 • Підстава має бути рівною і міцною. Не можна робити укладання на стару потріскану стяжку, дерев’яні підлоги зі скрипом.
 • Не можна робити укладання як фінішне покриття на електричні системи теплої підлоги . Ви можете прочитати нашу статтю про укладання ламінату на водяну теплу підлогу .
 • При виборі матеріалу звертайте увагу на цілісність упаковок.

 • Інструкція з укладання ламінату із замками не допускає його жорсткого кріплення до підлоги. Жодних шурупів, цвяхів чи клею! Покриття має бути плаваючим, тому важливо залишати проміжки по периметру кімнати 10-15 мм.
 • Підлога з ламінату не підходить для вологих приміщень. Цей матеріал боїться води, тому не підійде для ванної кімнати. Існують деякі вологостійкі моделі, які будуть оптимальні для передпокою та кухні. Щоб запобігти потраплянню вологи всередину через стики, замки обробіть спеціальним герметиком (ClickGuard, ClickProtect, Homax Click, Titan та інші).
 • Монтаж відбувається лише на спеціальну підкладку. Вона підвищує тепло-і звукоізоляцію підлоги (див. як зробити звукоізоляцію в квартирі). Для захисту від пари та вологи рекомендується під підкладку укладати шар тонкої поліетиленової плівки товщиною 200 мк (див. статтю про вибір та укладання підкладки).

Підготовка основи

Укладання ламінату вимагає особливих умов якості підстави в порівнянні з іншими підлоговими покриттями. Як основа можуть служити:

 • бетонна стяжка;
 • дерев’яна підлога;
 • лінолеум;
 • плитка для підлоги.

Розглянемо підготовку кожної основи окремо:

Підготовка бетонної підлоги

На нову бетонну стяжку, покриття з ламінату можна укладати тільки після повного її висихання, через 30 днів після її заливання.

Якщо ви міняєте покриття на готовій стяжці, переконайтесь у її цілісності. Невеликі нерівності та тріщини потрібно залити наливною підлогою з суміші, що вирівнює. При великих ушкодженнях робиться нова стяжка.

На бетонну підлогу з мокрої або напівсухої стяжки обов’язково потрібно укладати шар пароізоляції з поліетилену. Стики закріплюються скотчем внахлест та з напуском на стіни. На суху стяжку цей шар класти не потрібно, оскільки він уже передбачений.

Підготовка дерев’яної підлоги

Якщо основа зроблена з дощок, забезпечте їх рівність та надійне кріплення до лагів. Для цього потрібно додатково зміцнити їх шурупами, про це читайте в нашій статті, як позбутися скрипу дерев’яної підлоги . Якщо проблема в погано покладених або прогнилих лагах, потрібно буде перестилати підлогу заново.

Якщо самі дошки мають нерівну основу, можна виправити за допомогою рубанка або циклювання. На підлозі не повинно бути ніяких нерівностей і цвяхів. Пошкоджені дошки замініть на нові.

Також є популярний спосіб – вирівняти дерев’яну підлогу за допомогою листів фанери завтовшки понад 6 мм. Між листами залишайте компенсаційний проміжок 5 мм. Краще укладати два тонкі шари фанери зі зміщенням, ніж один товстий. Після укладання першого шару в місцях стиків фанери залишаються нерівності, які нівелюються другим шаром. Докладніше про це читайте у статті про укладання ламінату на фанеру . Можна використовувати інші листові матеріали для вирівнювання (OSB, ДСП, ДВП), але фанера – найбільш оптимальний варіант за ціною і якістю.

Обов’язково враховуйте товщину фанери, підкладки та ламінату, інакше після монтажу можуть виникнути проблеми з відчиненням дверей. Саме тому при ремонті квартири установку міжкімнатних дверей роблять в останню чергу.

Підготовка підлоги з плитки

Як основа під укладання ламінату, можуть служити підлоги з керамічної плитки. Тому якщо укладання плитки було виконано за технологією, ви можете її залишити. У такому випадку шар пароізоляції не обов’язковий, достатньо використовувати лише підкладку.

Необхідні матеріали та інструменти

Перед тим як розпочати монтаж, підготуйте необхідні інструменти та комплектуючі матеріали.

 1. Інструменти для розмітки: олівець, косинець, рулетка.
 2. Молоток для щільного стикування замків. Користуватися ним потрібно лише через прокладку, щоб не зашкодити замки.

 1. Для полегшення завдання можна купити спеціальний набір, до якого входять розпірні клини для створення рівномірного зазору по периметру, скоба для зручного укладання останнього ряду та шаблон для того, щоб не пошкодити замки при постукуванні молотком.
 2. Електролобзик або ножівка з маленькими зубцями, щоб не залишати сколів. Для розпилювання під кутом при діагональному способі укладання може знадобитися стусло.
 3. Не забувайте і про необхідні комплектуючі матеріали: плінтус, куточки для плінтуса, обведення для труб, поріг.

Способи укладання

Існує кілька способів з’єднання плит ламінату:

 • клейове з’єднання;
 • замкове з’єднання “Click”;
 • замкове з’єднання “Lock”.

Клейове з’єднання панелей із використанням системи шип-паз схоже на монтаж звичайного паркету. На краї наноситься клей, і дві панелі щільно стягуються одна до одної. Цей варіант вибирають для приміщень з високим навантаженням, коли потрібно отримати міцне з’єднання та захист від вологи. Такий спосіб використовується рідко через трудомісткість, неможливість розібрати покриття, і недовговічність.

Найпопулярніший спосіб з’єднання робиться за допомогою замків Click. Їхнє кріплення відбувається також шип у паз, але під кутом 30°. Після опускання панелі вона фіксується замком. Це сучасний тип кріплення і за хорошої якості, стики будуть практично непомітні.

Замки Lock більш вимогливі до якості поверхні і при невмілому монтажі їх можна пошкодити. Такий тип з’єднання складніше розбирати, а для складання потрібно стикувати панелі молотком, тому його ще часто називають ударний замок.
Читайте також про укладання ламінату з пробковим покриттям .

Способи розташування

Зазвичай ламінат укладається у напрямку світла, але можна розташувати його перпендикулярно і навіть діагонально.

Крім того, є кілька схем укладання:

 • Класична – найекономічніша. Укладання ламінату починається від вікна у напрямку до світла. Обрізки після завершення ряду використовують для початку нового, якщо вони розміром більше 30 см. За такої схеми відходи складають менше 5% матеріалу.

 • Цегляна (шахова) – нагадує цегляну кладку. Кожен новий ряд починається зі усуненням на половину панелі. При такому способі досягається міцність покриття, але витрата збільшується до 15%. Особливо красиво цегляне укладання виглядає на ламінаті з фаскою на торцях.
 • Діагональна – різновид класичного укладання, але під кутом 45 градусів. Так досягається найкрасивіший результат, особливо це виглядає ефектно, якщо в кімнаті кутові двері. Відходи становитимуть приблизно 15%, а якщо кімната вузька та довга, то ще більше.

Інструкція з укладання ламінату

Перед роботою ретельно очистіть та пропилососьте підлогу. Першим шаром укладається поліетиленова плівка, потім підкладка. Ряди кріпляться між собою скотчем, щоб підстава вийшла герметична і не розходилася. Бажано не застилати всю підлогу відразу підстилкою, щоб не натрусити на неї бруд, а робити це в міру потреби.

Для укладання першого ряду потрібно вставити між панеллю та стіною розпірні клини, щоб по всій довжині забезпечити рівномірний зазор. Дотримуйтесь зазору навколо труб. Власникам дерев’яних дверей добре знайомий ефект розширення дерева через зміну сезонів, часто вони перестають закриватися або, навпаки, стають меншими. Ламінат також змінює розмір, залежно від вологості.

Панелі вставляються одна в одну під кутом, щільно стикуються та опускаються. При необхідності не забуваємо промазувати замки герметиком. Спочатку кріпимо бічні замки, а потім з’єднуємо з цілим рядом.

Наступний ряд ламінату укладається зі зсувом від 20 см до половини довжини панелі.

Найкраще починати укладання з кута, де розташовані труби та радіатор. Щоб обережно оформити розпил під труби, потрібно просвердлити отвір більшого діаметру і зробити надріз на рівні труби. Далі панелі просто вставляють звичайним способом у попередній ряд, а зазор навколо труби закривається пластиковими обведеннями.

Для завершення ряду останню панель необхідно підігнати під розміри, за винятком зазору.

Щоб закріпити останній ряд, потрібно поздовжньо відрізати панелі стіни. Зазвичай стіни в квартирах не рівні, тому заміряйте відстань на початку і в кінці, щоб не вийшло щілини у плінтуса. Особливо важливо стежити за цим при використанні вузьких дерев’яних плінтусів. Стандартні плінтуси перекривають щілини до 2 см. Кріплення ряду відбувається так само, але для зручності стикування можна скористатися спеціальною Z-подібною скобою.

Заключним етапом буде встановлення пластикових плінтусів. Найдешевші плінтуси кріпляться до стіни дюбелями, а дорожчі мають спеціальні кріплення, які прикручуються до стіни і на них надівається плінтус. Найпрактичніше брати плінтуса з кабель-каналом, в який можна сховати зайві дроти.
Навіть якщо ви стелите підлогу в кількох кімнатах, між ними обов’язково зробити деформаційний шов, який сховається порожком.

Після цього можна одночасно скористатися новим підлогою. Якщо ви використовували клейове з’єднання, дочекайтеся повного висихання. Будьте обережні під час використання, ламінат легко отримує сколи від падіння важких предметів. Шви – найуразливіше місце, на них легко отримати скол, а при попаданні вологи панелі здуваються.

Догляд за підлогами з ламінату

Зробивши укладання ламінату, необхідно навчиться правильно за ним доглядати, щоб забезпечити більш тривалу експлуатацію підлоги. Дотримуючись простих порад щодо догляду за ламінатом наведених у цьому розділі, ви зможете зберігати відмінний вигляд підлог протягом тривалого часу.

 • Видаляйте пил та бруд з ламінату якнайчастіше. Чим більше ви полюбите прибирання у своїй оселі, тим довше підлога з ламінату зберігатиме первинний вигляд. Використовуйте для прибирання пилосос або злегка вологу ганчірку з м’якої фібри.

 • Обов’язково використовуйте спеціальні засоби догляду за ламінатом, такі як: Chistyla, Loba або Laminatclear. Вони випускаються у формі гелю чи спрею. Регулярне використання спеціальних засобів догляду за ламінатом, сприяє утворенню тонкого шару на поверхні, який захищає підлогу від вологи і перешкоджає утворенню плям через пролиті рідини.
 • Ламінат захищений від води, поки його верхній шар зберігає цілісність. Як тільки на поверхні підлог з’являться подряпини та пошкодження, вони відразу ж почнуть вбирати вологу і руйнуватися, тому намагайтеся не зловживати вологим прибиранням з великою кількістю води. Також не рекомендується чищення ламінату з використанням миючого пилососу.

 • Намагайтеся не кидати на підлогу з ламінату важких предметів з гострими кутами. Не ходіть по ламінату у взутті з гострими підборами. При появі на підлогах пошкоджень та подряпин, відразу ж постарайтеся видалити їх за допомогою спеціального воску або замазки.
 • При попаданні на ламінат жиру або взуттєвого крему, ні в якому разі не видаляйте забруднення за допомогою металевої щітки. Краще сходіть у магазин і купіть засіб для виведення плям.

Зробивши правильний монтаж підлог з ламінату ви отримаєте недороге, красиве та довговічне покриття, яке при правильному догляді вас радуватиме довгі роки!

Вам може сподобатися…