Найкращі гумові покриття для дитячих майданчиків у 2022 році

Будівельний портал » Найкращі гумові покриття для дитячих майданчиків у 2022 році

Дитячі травми, отримані на ігрових та спортивних майданчиках, завжди були і залишаються кошмаром для дітей та їхніх батьків. Проте не все так страшно: сучасні гумові покриття дозволяють значно знизити травмонебезпеку. Експерти Alira розповідають про найкращі варіанти гумового покриття для дитячих майданчиків, які представлені на українському ринку у 2022 році.

Уникнути травм і забій дитині можна лише постійно сидячи вдома. Але це позбавить його спілкування з однолітками, іграм, фізичним навантаженням, тобто завдасть більше шкоди, ніж користі. Технічний прогрес вивів ринку будматеріалів інноваційні гумові покриття. Вони все частіше зустрічаються на об’єктах міської інфраструктури завдяки своїм незаперечним перевагам.

1. Гумова плитка

Існує кілька видів гумової плитки, але всі вони є сумішшю гумової крихти і поліуретанового клею. Крихітка може бути отримана з перероблених автомобільних покришок з віддаленим кордом або виготовлена ​​з синтетичного каучуку EPDM. Поліуретановий клей у полімеризованому стані нешкідливий для здоров’я. Синтетичний каучук EPDM не боїться спеки і не виділяє запах навіть при нагріванні до 150°C. Для створення колірної гами суміш додають різні барвники. Усі компоненти не шкодять екології. До матеріалів для дитячих майданчиків пред’являються особливі вимоги щодо екологічної безпеки.

Технологія укладання гумової плитки

Укладання гумової плитки може вестись на грунт, пісок, бетонну стяжку або асфальт. У будь-якому варіанті потрібна попередня підготовка покриття. Ділянка розмічається і в м’якому ґрунті знімається верхній шар на глибину до 20 см для створення подушки із гравію та піску. Дно котловану ретельно вирівнюється і щедро заливається гербіцидами, щоб пророслі рослини не пошкодили покриття. Можливе заливання бетонної стяжки.

По периметру встановлюються гумові бордюри потрібного кольору. Після затвердіння бетону можна розпочинати монтаж гумового покриття. Якщо ж передбачається використання вже наявної бетонної або асфальтової основи, то її досить повністю очистити від каміння та бруду, залити бетоном каверни та вибоїни та обов’язково встановити гумові бордюри по периметру майданчика.

2. Безшовне гумове покриття

Відсутність швів у покритті дитячого майданчика спрощує та полегшує її прибирання та очищення від сміття, а також у стики не потрапляє волога та не проростає трава.

Безшовне гумове покриття є монолітним та виконується з гумової крихти. Такий вид покриття дешевше, ніж гумові плитки, особливо добре підходить для дитячих і спортивних майданчиків, бігових доріжок, територій біля басейнів. Найчастіше використовуються червоний, коричневий та зелений кольори.

Укладання такого покриття простіше в тому плані, що не потрібно різати, підганяти та стикувати плитки. Однак суміш гумової крихти і клею потрібно покласти рівно, що також вимагає чимало вправності.

Технологія укладання безшовного гумового покриття

Попередньо майданчик грунтують сумішшю поліуретанового клею та уайт-спіриту у співвідношенні 50/50. Гумову крихту і клей перемішують у великій ємності за допомогою електродриля зі спеціальною насадкою. Суміш порціями наносять на загрунтовану та висохлу поверхню, вирівнюючи шпателем. Наступна порція повинна трохи перекривати попередню в місці стику, щоб шви не утворювалися. У міру затвердіння покриття котиться важким котком.

3. Гумова крихта

Термін “гумова крихта” – синонім “безшовного гумового покриття”, справа лише в тому, як той чи інший виробник або продавець вважає за краще називати свій продукт. У цілому нині призначення цих видів покриття, і навіть способи їх укладання ідентичні.

Матеріалом служить подрібнена до певного рівня гума, отримана найчастіше з утилізованих автомобільних шин із віддаленим кордом або синтетичний каучук EPDM. Перший варіант — не найкращий, хоч і менш дорогий. Відкриті спортивні майданчики на літній спеці можуть пахнути гумою. Доцільніше використовувати синтетичний каучук, хоча він дорожчий, але економія на матеріалах може коштувати досить дорого надалі.

4. Тартанове покриття

Для облаштування спортивних майданчиків та бігових доріжок використовується покриття «тартан». Воно забезпечує найкраще зчеплення з підошвами спортивного взуття та відмінний відскок баскетбольних та волейбольних м’ячів. Тартан не ковзає навіть у сильний дощ, бігові доріжки, вкриті тартаном, гарантують високі спортивні досягнення, оскільки бігуни, стрибуни, гравці можуть повністю реалізувати свої можливості. Головна відмінність тартанового покриття – воно виготовлене тільки з EPDM, синтетичного каучуку, який не розкладається під сонячним ультрафіолетом, неалергенний та нетоксичний. Також легко очищається від бруду.

Технологія укладання тартанового покриття

Тартанове покриття двошарове. Нижній шар заливається сумішшю звичайної гумової крихти із перероблених шин. Після його затвердіння зверху заливається шар тартану. Такий “пиріг” забезпечує тривалу безпечну експлуатацію тартанового покриття.

5. Гумове покриття у рулонах

Полегшує створення безшовного гумового покриття використання готових рулонів. Вони також складаються з гумової крихти, поліуретанового сполучного та барвника пігменту. Готова суміш на заводі викладається на формувальний стіл і спікається в єдине ціле під впливом температури. Розрізняється гаряча вулканізація за нормальної температури 140°C і холодна вулканізація за нормальної температури 80°C. Другий варіант коштує дорожче, але таке покриття більш однорідне та довговічне. А після остигання рулон прокочується між вальцями для отримання однакової товщини. Випускається також багатошарове рулонне покриття, де нижній шар більш пористий, а верхній пофарбований і менш схильний до стирання. Рулони випускаються різної ширини, довжини та кольору.

Технологія укладання гумового покриття у рулонах

Основа готується як і грунтується. Потім стартовий ділянку змащується клеєм, на нього укладається край рулону і укочується важким валиком. Потім наноситься клей на наступну ділянку, рулон розмотується на нього і повторюється процес до повного укладання. При необхідності поряд приклеюється наступний рулон, їх краї також змащуються клеєм. В результаті виходить безшовна рівна поверхня.

Приклади укладання гумового покриття на дитячих майданчиках

Як вибрати гумове покриття для дитячого майданчика

Ударопоглинаюче покриття вибирають виходячи з інформації про критичну висоту падіння, зазначену в паспорті на обладнання, під яким воно встановлюється. Тип покриття, безшовне або у вигляді плитки залежатиме від проектувальника дитячого майданчика або замовника.

Технології

За технологією виготовлення ударопоглинаюче покриття може відрізнятися. Покриття може бути у вигляді плитки з гумової крихти або пінополіуретану виготовленої на заводі, або у вигляді безшовного покриття, компоненти якого змішуються і укладаються безпосередньо на дитячому майданчику. Технології укладання гумового покриття описані вище.

Укладати можна на різні підстави як на дрібний гравій, пісок, так і на рівні асфальтові або бетонні покриття. Якщо на поверхні, що укладається, є велика кількість нерівностей, то збільшується витрата гумової крихти, що призводить до зростання матеріальних витрат. Тому перед укладанням покриття поверхню необхідно вирівняти.

Перед нанесенням гумової крихти основу промазують ґрунтовкою, а далі крихту перемішують у ємності з клеєм. Як правило, цей процес відбувається безпосередньо на об’єкті.

Популярні запитання та відповіді

Яка товщина гумового покриття є оптимальною для дитячого майданчика?

Компанія займається впорядкуванням громадських територій від проектування до повної реалізації. Товщина гумового покриття залежить від встановленого обладнання на майданчику. Розраховуються радіуси приземлення та висоти падінь: чим вище обладнання, тим більша товщина гумового покриття. Вона залежить від висоти падіння з обладнання, тобто чим вище обладнання, тим товщі ударопоглинаюче покриття має бути встановлене. Вимоги до покриття на подібних об’єктах регламентуються ДСТУ РЕН 1177-2013 «Покриття ігрових майданчиків ударопоглинаючі. Визначення критичної висоти падіння»1. Для низьких конструкцій на дитячому майданчику оптимальна товщина гумового покриття дорівнює 10 мм. Для високих конструкцій – 20-40 мм. Укладати покриття товщі 40 мм можна, але сенсу немає.

Чи є гумове покриття екологічно безпечним?

Гумове покриття є екологічно безпечним, тому що до його складу входить екологічно чиста сировина, вона нетоксична, тому безпечна для здоров’я та навколишнього середовища.

Відповідно до вимог регламенту ЄАЕС «Про безпеку обладнання для дитячих ігрових майданчиків»2, матеріали, що застосовуються при виробництві покриття, повинні:

• Не впливати на здоров’я людей та навколишнє середовище в процесі експлуатації;
• Не ставитися до легкозаймистих матеріалів;
• Не ставитись до надзвичайно небезпечних за токсичністю продуктів горіння;

В рамках сертифікації ударопоглинаючого покриття проводяться випробування, при яких підтверджується безпека матеріалів, що застосовуються.

Чи можна використовувати гумове покриття із перероблених покришок?

Автопокришки, подібно до пластику, погано розкладаються. Тому використання покриття з перероблених покришок дає відразу дві переваги: зносостійке покриття, яке при належному догляді прослужить довго, і дбайливе ставлення до екології. Це один із поширених видів виробництва ударопоглинаючого покриття з гумової крихти різних фракцій, отриманої при подрібненні автомобільних покришок.

Як доглядати гумове покриття на дитячому майданчику?

Догляд за гумовим покриттям простий, найголовніше – не пошкодити саме полотно. Наприклад, при збиранні снігу краще використовувати дерев’яні лопати із закругленими кутами, а в літній період можна застосовувати різні інструменти для очищення поверхонь, починаючи від мітел, закінчуючи повітродувками. Також можна використовувати миття з поливальних шлангів.

Виробник покриття для ігрових майданчиків повинен надати інструкції щодо процедур проведення технічного обслуговування та перевірок. Наприклад, щодо утримання покриття у чистоті, періодичності оглядів, ремонту пошкоджень тощо. Як показує практика, відсутність технічного обслуговування швидко знижує властивості ударопоглинаючого покриття.

Вам може сподобатися…