Якої товщини має бути шар штукатурки?

Будівельний портал » Якої товщини має бути шар штукатурки?

Штукатурка використовується для вирівнювання внутрішніх та зовнішніх поверхонь стін. У різні часи для цих цілей застосовувалися розчини на основі глини, вапна та цементу. Одночасно з появою нових матеріалів змінювалися й технології нанесення. Які основні вимоги до штукатурки, який існує алгоритм нанесення, від чого залежить товщина штукатурки?

Vetonit - офіційний сайт

Види штукатурок

Класифікація умовна, тип штукатурки залежить від кінцевого призначення.

Вид штукатуркиКороткий опис експлуатаційних характеристик та технологічних особливостей
ПростаЗастосовується в технічних приміщеннях та виробничих будинках, Іноді використовується для ліквідації критичних пошкоджень стін перед оздобленням різними плитами. Найчастіше використовується цементно-піщана суміш – найміцніший і найдешевший матеріал. Допускається відхилення від площини до 5 мм на погонному метрі, такий самий мінімальний шар штукатурки. Часто затирання не робиться, стіна дорівнює лише правилом до застигання розчину, без використання маяків
ПокращенаПісля нанесення основного покриття робиться фінішне затирання або вирівнювання стартовими шпаклівками. Максимальні відхилення не повинні перевищувати 2 мм на метрі. Використовується як основа для наклейки шпалер або нанесення товстошарових фарб, що не потребують ідеально гладкої поверхні.
ВисокоякіснаВідхилення не можуть перевищувати 1 мм на метрі, остаточне вирівнювання робиться фінішними шпаклівками високої якості. Заключне оздоблення виконується фарбою. Додає шар готової шпаклівки, завдяки якій досягається ідеальна гладкість поверхні.
ДекоративнаНайскладніша і найдорожча. Застосовуються спеціальні матеріали та технології, наносити додаткове фінішне оздоблення необов’язково.

Всі покращені штукатурки наносяться обов’язково по маяках, не існує іншої технології. Без маяків робиться шпаклівка, але це зовсім інша технологія.

Маяки, що застосовуються при штукатурці:

 • Натерті маяки – виконуються з того ж матеріалу, з якого і будуть виконуватися роботи.
 • Металеві – встановлюються механічно та вимагають демонтажу після проведення робіт.

Види штукатурних сумішей

товщина шару штукатурки
 • Вапняна (мінеральна). Традиційна штукатурна суміш, що в давнину виготовлялася без цементу, сьогодні він використовується як додаткова сполучна речовина для поліпшення фізичних властивостей. Наявність вапна у цементно-вапняних сумішах  перешкоджає розвитку хвороботворних бактерій, мохів та цвілі.
 • Цементно-піщана. За всіма фізичними та експлуатаційними параметрами займає провідні позиції, найпоширеніша, універсального призначення .
 • Гіпсова. Гіпс втрачає міцність при контакті з водою, тому не використовується на фасадах або приміщеннях з високою вологістю. Призначений для внутрішніх робіт у сухих приміщеннях (вітальня, спальня, дитяча тощо).

товщина шару штукатурки

Призначення штукатурки

При виборі виду штукатурки необхідно брати до уваги призначення, умови експлуатації та фінансові можливості. Усі роботи повинні виконуватись у суворій відповідності до вимог існуючих державних стандартів та галузевих СНиП для товщини штукатурного шару. Штукатурка повинна виконувати такі функції:

 • Вирівнювання поверхні стін. Фасадні, несучі стіни та перегородки виготовляються з міцних матеріалів: цегли, бетонних блоків, шлакоблоків, піноблоків і т. д. Під час будівництва поверхні не можуть бути ідеально рівними, для вирівнювання необхідно їх оштукатурювання.
 • Захист будівельних матеріалів від негативної дії атмосферних факторів. Кладочні будівельні матеріали негативно реагують на підвищення вологості, циклічне замерзання/відтавання. Штукатурка повинна мінімізувати негативний вплив цих факторів.
 • Основа для фінішного оздоблення стін. Поверхні стінок можуть обклеюватися шпалерами і фарбуватися. Кожна технологія обробки висуває свої вимоги до якості несучих поверхонь, має свою товщину штукатурки внутрішніх стін та вимагає різну якість поверхні для подальшого оздоблення.
 • Спосіб декоративного оформлення приміщень. Сучасні будівельні технології та матеріали дозволяють при оштукатурюванні створювати унікальні фінішні декоративні покриття.

У більшості випадків штукатурка повинна одночасно виконувати всі ці завдання.

Шари штукатурки та їх функції. Порядок виконання робіт

Залежно від фактичного стану стіни вибирається технологія попереднього вирівнювання. Якщо стіна дуже суха, а в приміщенні жарко, то рекомендується будь-яким доступним методом перед початком робіт змочувати поверхню. Технологія нанесення розчину складається з кількох етапів:

шар штукатурки
 1. Вирівнювання. Роботи робляться правилом, його площина упирається в маячки, інструмент зигзагоподібно переміщається вгору і знімає надлишки розчину. Він скидається в ємність і повторно використовуються для оштукатурювання.
 2. Виготовлення маяків. Є кілька методів, кожен з них має свої сильні та слабкі сторони. Конкретний вибирається майстром з урахуванням типу стін та його професійних навичок.
 3. Ґрунтовка або змочування водою. Обидва процеси збільшують показники адгезії маси з поверхнями стін. У першому випадку застосовуються сучасні просочення глибокого проникнення, у другому виготовляється рідкий розчин із збільшеним вмістом цементу.
 4. Оштукатурювання. Наноситься основний шар штукатурки, маса накидається кельнею без перепусток.
 5. Затирка. Поверхня стіни загладжується гладилкою. Роботи слід виконувати до набору міцності розчину.

Товщина штукатурки для різних поверхонь

Товщина штукатурки залежить від нерівності стіни та її технічного стану, але для всіх випадків існують універсальні вимоги до нанесення.

На гіпсокартон штукатурка не наноситься, шпаклюються шви між плитами або вся площина при необхідності.

який має бути шар штукатурки

Мінімальна товщина може бути менше 5 мм. Справа в тому, що менший шар не має достатньої міцності, навіть при незначних механічних навантаженнях дає тріщини і відшаровується від поверхні.

Максимальна товщина . Цей параметр не може перевищувати 2-2,5 см. Йдеться про товщину цементної штукатурки разового нанесення. Після висихання першого шару можна робити другий тощо. буд. Перерви робляться видалення вологи, якщо товщина перевищує допустимі норми, то поверхні обов’язково з’являються тріщини з усіма негативними наслідками. Ще одна проблема – збільшується витрата матеріалів.

Цементна штукатурка наноситься від 5 до 40 мм. Гіпсову можна наносити в шари до 100 мм.

Товщина декоративної штукатурки.

Декоративні штукатурки використовуються для рельєфного оформлення стінок в основному на фасаді будинку, але можуть використовуватися і в приміщеннях (спальня, вітальня, дитяча). По консистенції суміші поділяються на:

 1. Суху суміш, наприклад цементно-вапняна штукатурка, яку необхідно буде розбавити водою і пофарбувати окремо;
 2. Готову пастоподібну суміш, заколеровану в обраний вами колір.

Популярні види декоративних штукатурок:

який має бути шар штукатурки

Фактурна

Має багато варіантів, від геометричних візерунків до справжніх витворів мистецтва. Товщина коливається не більше. 2–5 см. Популярні види: шуба та короїд.

Венеціанська

Найдорожча та найпрестижніша, імітує мармурову поверхню. Наноситься кількома шарами, загальна товщина може сягати одного сантиметра.

З кам’яною крихтою

Параметри залежать від розміру крихти, фактична товщина коливається в межах 3-5 см. Декоративна штукатурка може наноситися тільки на попередньо підготовлені поверхні.

Висновки

Перед початком оштукатурювання слід підготувати стіни до робіт. Від виду робіт та бажаного кінцевого результату в індивідуальному порядку підбирається штукатурна суміш та товщина покриття. Штукатурка – багатофункціональний продукт, але в основному використовується для проведення наступних робіт:

 • вирівнювання поверхні;
 • захисту стін від довкілля;
 • створення естетичної декоративної поверхні.

Для кожної функції підбирається товщина штукатурки. У статті ми розібрали допустиму мінімальну та максимальну товщину штукатурки для обробки різних поверхонь.

Вам може сподобатися…