Як побудувати дах будинку своїми руками

Будівельний портал » Як побудувати дах будинку своїми руками

Один із найскладніших етапів при зведенні будинку, який вимагає розрахунків, навички роботи з інструментом та покупки великої кількості матеріалів – розповідаємо, як збудувати дах будинку своїми руками

Біля будинку не буває необов’язкових елементів. Погано закладиш фундамент і будову може не витримати. Зекономиш на матеріалі підлоги, стін — мучишся від протягів. От і дах треба робити з розумом. Щоправда, більшість майстрів після інших робіт виснажуються ресурси — фінансові й особисті. У такому разі дах уже роблять аби був. А потім страждають від протікання, думають, як би перекласти черепицю. На допомогу всім, хто зібрався збудувати дах будинку своїми руками, «Alira» разом із експертом підготувала інструкцію.

Покрокова інструкція з будівництва даху

— Покрівля — одна з найвідповідальніших конструкцій будь-якої споруди і тим більше будинку. Для приватного будинку найчастіше вибирають скатні дахи. І вже на стадії ескізного проекту розуміють, чи це буде утеплений дах з мансардним поверхом, чи класичний з холодним горищем.

За формою скатні дахи бувають односхилі, двосхилі, вальмові, напіввальмові, шатрові. Форма даху залежить не тільки від бажань майбутнього домовласника або архітектора, але й часто обумовлені технічними можливостями: відстань між несучими стінами, висота будівлі, загальний архітектурний ансамбль. Часи хаотичної забудови потихеньку йдуть і сучасні селища вже забудовуються з урахуванням загальної архітектурної концепції.

Найбільш простими у виробництві робіт можна назвати односхилий та двосхилий покрівлі. Нижче публікуємо покрокову інструкцію з будівництва даху.

Як побудувати односхилий дах

Підготовчий етап

Для початку потрібно визначитися з проектом конструкції стосовно свого будинку. Припустимо, ви вирішили, що зводитимете односхилий дах. Проект залежатиме виходячи з площі споруди під нею.

 • Так для невеликих будівель до 6 метрів у довжину достатньо буде підперти покрівлю кроквами та мауерлатом.
 • Якщо перекриття сягає 12 метрів, тоді додатково монтуються проміжні несучі стійки та опори.
 • Для великих будинків 16-18 метрів прогони обов’язково скріплюються додатковою сутичкою.

Якщо ви не знаєте, що означають ці будівельні терміни, не лякайтеся. По ходу матеріалу ми пояснюватимемо кожне незнайоме слово.

Замовлення пиломатеріалів

Він робиться на основі ваших розрахунків. Калькулятори розрахунку односхилим даху можна знайти в інтернеті. Це трудомісткий процес, який вимагає від людини базового розуміння креслень та ескізів. З цим можуть допомогти у деяких будівельних магазинах. Важливо враховувати навантаження на крокви і тому визначатися з кроком укладання, перетином і довжиною.

— Кроквяна система — це каркас, що несе, основа будь-якої скатної покрівлі. Як правило, збирається з дерева, як кроквяних ніг вибирають дошку 100х50 мм, крок крокв зазвичай 600 мм. Але оскільки кроквяна система — це несучі конструкції, то переріз крокв, крок мають визначатися проектним розрахунком із прив’язкою до регіону. Так, наприклад, розрахункове снігове навантаження в Закарпатті – 120 кг/м2.

Перевірка інструменту

Якщо у вашій домашній майстерні чогось не вистачає, то саме час разом із замовленням пиломатеріалів прикупити в будмагазині або на ринку інструмент. Вам точно знадобиться пила, ножівка, свердла по дереву, рівень, молоток та різні кріплення.

Починаємо монтаж з мауерлату

Це слово прийшло до нас із Німеччини. Мауерлат це опорний брус, на який ставлять крокви. Для монтажу беруть брус перетином щонайменше 10×10 см.

Оскільки односкатний дах не має ковзана (ребро, яке утворюється в місці дотику двох скатів), його роль виконує висока стіна. Крокви будемо класти на два бруси, які ставлять з двох сторін.

Якщо будинок дерев’яний, то роль мауерлат виконає верхній зруб. Якщо будівля з цегли або каменю, потрібно укласти опорний брус. Попередньо варто покрити руберойдом – його продають рулонами і він допомагає у гідроізоляції.

Мауерлат виносять, тобто. відсувають від краю стіни будинку на 50 см. Фіксують анкерами з кроком не менше метра. Але не затягуйте їх до кінця. Перш за все накиньте рівень. Якщо все рівно, то можна кріпити. Анкери можна замінити скобами чи сполучними планками.

Укладаємо крокви

Коли опорний брус зафіксований, можна починати укладати кроквяні ноги. Це балки, на які надалі встановлюватиметься решта решетування односхилим даху.

Крок між кроквами також потребує розрахунків. Чим важче буде покриття, тим менша відстань. Наприклад, для шиферу або черепиці краще витримувати інтервал у 600 мм, якщо навантаження вище, то збільшують переріз кроквяної ноги або вибирають інші матеріали — ЛВЛ-брус або металопрокат. Для профнастилу можна зробити інтервал більше.

На мауерлаті потрібно відміряти місця, куди врізати крокви. Звертаємо увагу, що кроквяні ноги не укладаються впритул до краю стіни. Повинен залишитися зазор 5-7 сантиметрів.

Пази під крокви на мауерлаті довбають або вирізуються. Нахил робиться виходячи з ухилу покрівлі. Для початку встановлюються крайні кроквяні ноги. Прибиваються вони найчастіше довгими цвяхами по 12-15 см. Далі монтують решту крокв. Для зручності можна натягнути між крайніми волосіні, які послужать свого роду міткою і рівнем.

Робимо карниз

Ви ж пам’ятаєте, що крокви мають виступати за габарити стін? А якщо ні, то всі опади з даху будуть текти прямо вам під ноги або на стіну будинку. Потрібно зробити карниз.

Вам доведеться зібрати кобилку. Так називають дошки, якими подовжують крокви, щоб вийшов карниз. Зробити кобилку можна з того ж бруса, але він повинен мати меншу ширину. Щоб не випилювати, можна заздалегідь придбати пару кроквяних дощок тонше. Якщо будинок із каменю або цегли, знову знадобиться руберойдова прокладка.

Встановлюємо гідроізоляцію

Або її ще називають пароізоляцією. Найдешевший матеріал – плівка із щільного поліетилену. Краще, якщо вона буде армована, тобто укріплена спеціальною сіткою. Можна використовувати руберойд або придбати спеціальну ізоляційну мембрану.

Але такий варіант годиться лише для сезонних будиночків. Якщо хочете надійний дах, доведеться розщедритися ще й на утеплювач.

Виконуємо решетування

Вона триматиме покрівельне покриття. Найпопулярніший матеріал для решетування – брус 50×50 мм. Про те, який крок і переріз решетування потрібно виконати, найпростіше прочитати в інструкції до черепиці, яку ви вибрали. Якщо плануєте покласти шифер, то на кожен його лист має припадати опора щонайменше з чотирьох брусків: по одному по краях і два посередині. Зверніть увагу, що ондулін укладається на суцільну решетування, а м’яка черепиця та інші рулонні матеріали вимагають фанерної основи. Ще раз нагадуємо: читайте інструкцію до своєї покрівлі.

Покриваємо покрівлю

Фінальний етап. До цього моменту у вас зібрані всі необхідні елементи і залишається лише укласти та зафіксувати покриття.

Як побудувати двосхилий дах

Робимо чи шукаємо проект

Будь-яке будівництво потрібно починати з креслення. Візуалізація будівлі послужить найточнішим роботам. При зведенні двосхилим даху дуже важливо визначитися з кутом нахилу. Золотою серединою вважається кут не менше ніж 25, але не більше 55 градусів. Все залежить від кількості опадів у вашому регіоні. Поговоріть із сусідами, як їм їхній дах: чи справляється з потоками, чи немає протікання, поломок?

Готуємо матеріали та інструмент

Цей етап нічим не відрізняється від того, що ми описували в облаштуванні односхилим даху. Коли у вас буде креслення, ви принаймні приблизно представлятимете кількість матеріалу, яке вам потрібно. Вирушайте до будівельного магазину або до виробника, щоб замовити брус, придбати, утеплювач, покриття.

Монтуємо мауерлат

Для нього підійдуть бруски з перетином від 10х10 до 15х15 см. Якщо будинок дерев’яний, тоді в ролі мауерлата виступає крайній брус стін. Якщо будинок кам’яний, не забудьте прокласти рулонну гідроізоляцію: дерево та цегла не повинні взаємодіяти.

Мауерлат двосхилим даху повинен бути строго горизонтальним. Допоможе рівень. Найнадійніше кріплення бруса мауерлат анкерами. Для їх встановлення доведеться просвердлити отвори. Беріть свердло того ж діаметра, що ваші кріплення.

Установка крокв

Крокви підбирають перетином 5×10 або 10×15 см. Укладаються з кроком близько 10 см. Існують різні типи двосхилих дахів. Найпопулярніші – наслонні. Вони складаються з двох кроквяних ніг, нижні частини яких тримає мауерлат. Зверху скріплюються ковзанним прогоном – це свого роду скелет, горизонтальна балка, що тримає стропи. Сам прогін встановлюють на вертикальні стійки.

Нашаровані двосхилі дахи збирають прямо нагорі. Є висячі крокви. І тут ферму збирають землі. Ферма – це трикутник, збитий з бруса – крокв, стояків. Поряд із будівництвом збирають необхідну кількість таких ферм, а потім піднімають їх нагору. Тут потрібна або спецтехніка, або облаштувати монтажну систему з мотузок. Одному із цим не впоратися.

Гідроізоляція та утеплення

Коли кроквяні ноги встановлені, можна починати кріпити пароізоляцію. Беріть багатошарові поліетилен, який продають у будмагазинах. Його легко можна зафіксувати будівельним степлером. Краще зробити ізоляцію двошарової – над і під кроквами. А між ними прокласти утеплювач. Не варто класти голий утеплювач без плівки. За пару сезонів він вимокне та втратить свої властивості.

Обрешітка

Технологія виконання залежить від типу покриття. Якщо ви купуєте металочерепицю, то уточніть крок решетування під тип профілю у виробника або продавця. Для гнучкої черепиці необхідна суцільна решетування з ОСП або ФСФ фанери. Проте з невеликим зазором, т.к. деревина розширюється та усихає.

Монтаж покриття

До цього етапу ви вже мали визначитися з покрівельним матеріалом. Тому, виходячи з цього був побудований каркас. Ондулін, профнастил, металочерепиця, композит чи щось інше – все залежить від вашої переваги та гаманця.

Які роботи потрібно буде виконати
під час будівництва даху

Установка мауерлату

Не забудьте, що всі елементи з дерева добре було б обробити антисептиком до початку монтажу. Так ви «загартуйте» матеріал і продовжите термін служби бруса. А ще сучасні просочення мають протипожежну функцію.

Як ми вже говорили, мауерлат – це опора для крокв. Прошарок між стінами та каркасом покрівлі. Дехто нехтує його установкою зовсім. Це допустимо при монтажі альтанок, веранд, сараїв або вбиралень. Але якщо ви будуєте будинок для життя, без цього опорного пояса дах довго не простоїть.

Найпопулярніший матеріал для мауерлата – цільний брус 5×15, 10×15 см. Краще без сучків, тріщин та інших дефектів. Це свого роду фундамент даху. Він має бути міцним. Крайній варіант – зібрати опору з кількох дощок самому.

Ось послідовна інструкція з монтажу.

 1. Розкладаємо брус по периметру даху: приміряємо та випилюємо у потрібних пропорціях.
 2. Якщо стіна кам’яна, прокладаємо бітумну гідроізоляцію. Вона розкочується по опорній стіні, що несе.
 3. Від краю стіни робимо відступ 20-50 см і укладаємо брус.
 4. Перевіряємо рівнем рівня укладання.
 5. Кріпимо його анкером, скрученим дротом або на металеві скоби.

Монтаж крокв

Найчастіше для крокв беруть дерев’яні балки. Чому не метал, якщо він міцніший? Звичайно, можна використовувати його, але тоді доведеться займатися зварюванням. Дерев’яні крокви бувають наслонними та висячими.

Наслонні крокви упираються в мауерлат знизу і в коник зверху. Збираються зверху. Вважаються простими у монтажі. Укладання таким чином сприяє природному провітрюванню, яке важливо для збереження властивостей деревини.

Висячі кроквяні ноги упираються одна в одну нагорі, а знизу скріплюються ще однією балкою, яку називають затяжкою. Виходить такий трикутник, який будівельники називають фермою. Більш міцна конструкція, але, крім ваших рук, для монтажу знадобиться ще кілька.

В ідеалі розраховувати кроквяну систему повинен проектувальник. Потрібно враховувати:

 • ухил;
 • річна кількість опадів;
 • матеріал покрівлі;
 • температурний режим.

Якщо коротко, то діє такий принцип: чим більше навантаження на дах, тим менший крок між кроквяними ногами.

Облаштування гідроізоляції

Без неї неможливо якісно звести дах будинку. Раніше укладали поліетилен. Неважливо який, аби міцніший. Але сьогодні будівельні магазини пропонують великий асортимент плівки у рулонах. У сертифікованих прораховано навіть показник паропроникності. В ідеалі він має бути меншим за 1 г/кв.м.

Ізолянт зміцнюють спеціальною арматурною сіткою. Додатково його можна накрити фольгою, щоб зменшити втрати тепла. Ось порядок монтажу.

 1. Оглянути каркас даху: жодних цвяхів та сучків, щоб не порвав плівку.
 2. Відміряти довжину.
 3. Розкачати необхідний шматок матеріалу землі.
 4. Підняти нагору та зафіксувати степлером.
 5. Шматки плівки укладають внахлест.
 6. Стики проклеюють скотчем. Краще, якщо це буде спеціальний скотч для ізоляції.
 7. Плівка має бути натягнутою.

Як ми вже писали вище, в ідеалі має бути два шари гідроізоляції: над і під кроквами. Між ними прокладають базальтовий утеплювач завтовшки хоча б 250 мм.

Виготовлення обрешітки

Найбільш надійний матеріал – брус або дошка хвойних. Між собою їх скріплюють цвяхами. Залежно від виду подальшого покриття виконують розряджену (із зазором у пару сантиметрів) або суцільну (із зазором у пару міліметрів) решетування. Під бітумну черепицю підійде другий варіант. Для інших краще перший. Однак докладні вказівки є в інструкції виробника.

Покриття покрівлі

Якщо шукайте найкраще покриття, то варто придивитися до металочерепиці або гнучкої черепиці. Найбільш довговічними матеріалами вважаються цементно-піщана та керамічна. Економні беруть бітумний лист. Профлист або ондулін частіше застосовують для господарських будівель або літніх будинків.

Поради експертів

— Матеріалів для скатного даху сьогодні безліч, це пов’язано як з розвитком технологій, так і з історичним досвідом, адже навіть перші житла у вигляді куреня теж фактично зі скатними дахами. Сьогоднішній вибір – це металочерепиця, м’яка черепиця, натуральна черепиця, цементно-піщана черепиця, профлист, очеретяна та інші, – розповідає  спеціаліст служби технічної підтримки торгової мережі «Техноніколь» Станіслав Гапєєв.

Кожен вид покриття має свої переваги та особливості. Найбільш поширеними сьогодні можна сміливо назвати гнучку черепицю та металочерепицю. Гнучка черепиця – це різноманіття кольорів і форм нарізок, об’ємна фактура, мала кількість обрізу, відсутність корозії, а ще вона сприяє лавиноподібному сходу снігу і не резонує звук.

Металочерепиця – широка колірна гама, типів профілю та полімерних покриттів, висока швидкість укладання, особливо, якщо мова про прості одно- або двосхилих покрівлі, давно відома технологія. Залежно від вибраного матеріалу залежить крок і наявність обрешітки та контробрешітки.

Наприклад, для монтажу гнучкої черепиці перелік дій виглядатиме так:

 • Кроквяна система зі кроквяних ніг 100х50 мм.
 • Розряджена решетування із бруса 50х50мм, крок визначається виходячи кута нахилу ската, але мінімальний крок 300мм.
 • Суцільна решетування з ОСП 9-12 мм, листи укладаються в розбіг швів, залишаючи відстань між сусідніми листами 1 см.
 • Монтаж підкладочного килима, рекомендується по всій площі покрівлі і обов’язково в найбільш відповідальних місцях – карнизи, фронтони, розжолобки.
 • Установка планок карнизних та фронтонних.
 • Монтаж стартової смуги з ковзано-карнизної черепиці.
 • Монтаж гнучкої черепиці.

Для роботи з гнучкою черепицею знадобиться тільки ручний інструмент: ніж з висувним лезом, молоток, розмічальний шнур, рулетка, пістолет під мастику в картушах, ножиці по металу для монтажу планок.

Якщо покрівля у вас планується з мансардним поверхом, то додайте до списку матеріалів ще утеплювач. В середньому по Росії це 200-250 мм легких мінераловатних плит, пароізоляційну плівку з боку приміщення та гідровітрозахисну мембрану з боку вулиці. А роботи у вас почнуться з монтажу пароізоляції і далі весь покрівельний пиріг.

Популярні запитання та відповіді

Що краще: односхилий або двосхилий дах?

Краще добре зібраний дах. Кожна конструкція має свої переваги. Односхилий дах куди простіше у складання. Вона економічніша з погляду витрати матеріалів. Щоб збудувати таку, потрібно менше часу. Однак за такої конструкції господарі будинку практично позбавляють себе горища.

Двосхилі дахи більш трудомісткі з погляду складання своїми руками. Зібрати таку саму буде проблематично. На якомусь із етапів однозначно знадобиться друга пара робочих рук. Або доведеться будувати тимчасові опорні конструкції, щоб підтримували крокви, поки ви закріплюєте їх. Зате ви гарантовано отримуєте містке горище. А якщо його ще й утеплити, вийде додаткова кімната.

Чим утеплювати дах?

Необхідний мінімум товщини утеплювача становить 200-300 мм. Сьогодні в будівельних магазинах є велика кількість різних матеріалів.

Мінераловата – номер один за поширеністю. Найчастіше зустрічаються зроблені на основі базальту та скловолокна. Є пінопластовий утеплювач, головна перевага якого невисока ціна та проста технологія укладання. Але він залежить від нагріву – є ризик, що не витримає, якщо дах будинку більшу частину дня розташований на сонці. Якщо взяти дуже недорогий матеріал, то він може виявитися токсичним при нагріванні.

Хороші відгуки також пінополістирольні плити, ізовер та скловата. Але всі переваги сучасних матеріалів для утеплення даху будуть нівелювати, якщо зробити неправильне укладання. Пам’ятайте, що у решетуванні повинен залишатися зазор для вентиляції. Утеплювач має бути ширшим, ніж крок між кроквами, а від зовнішнього середовища матеріал повинен захищати шар пароізоляції.

Як можна спростити будівництво даху своїми руками?

У спеціалізованих будівельних можна знайти готові системи скатних дахів як для холодного горища, так і з утепленою мансардою. Це свого роду конструктор, який одразу включає всі необхідні матеріали: черепицю, крокви, утеплювач, гідроізоляцію, лати, дерев’яний настил. До того ж, до нього додається досить точна інструкція зі збирання. Однак такі рішення можуть коштувати дорожче, ніж вибір та купівля матеріалів окремо. Як правило, такі пропонують великі виробники, а отже, можна чекати гідної якості. До того ж у такому магазині допоможуть із розрахунками.

Вам може сподобатися…