Як постелити лінолеум на підлогу своїми руками

Будівельний портал » Як постелити лінолеум на підлогу своїми руками

Якщо терміново потрібно оновити поверхню підлоги, а грошей у вас в обріз, найкращий варіант – укладання лінолеуму своїми руками. Можна назвати цей матеріал найпростішим і найдешевшим для швидкого ремонту підлоги в будь-якій кімнаті, кухні або коридорі. Крім того, якісні сучасні види лінолеуму іноді не відрізнити від ламінату: він такий самий жорсткий і має невелику ребристу поверхню, як справжнє дерево.

У цій статті ми розповімо, як правильно вибирати та стелити лінолеум, щоб він прослужив вам довгі роки.

Зміст

 • Ціни на лінолеум
 • Підготовчі роботи
 • Як постелити та розкроїти лінолеум
 • Кріплення до підлоги
 • Зварювання швів
 • Технологія холодного зварювання стиків
 • Установка плінтусів

Ціни на лінолеум

Вартість лінолеуму залежить від бренду виробника та класу зносостійкості. Багато покупців не враховують фактору зносостійкості матеріалу. Купуючи як би красивий і недорогий лінолеум, через якийсь час отримують замість підлоги, стерту клейонку. Щоб мати уявлення про співвідношення ціни, зовнішнього вигляду та класу зносостійкості лінолеуму, пропонуємо вам ознайомитись з деякими зразками цього матеріалу.
Недорогий лінолеум характеризується низькою зносостійкістю, бідним малюнком і відсутністю основи, цей матеріал більше нагадує поліетиленову плівку, ніж підлогове покриття. Але якщо ви вирішили заощадити та використовувати дешевий лінолеум, то придивіться до наступних варіантів:

 

 • Лінолеум «Дуб Поларіс», клас зносостійкості 21, ціна: 90 грн за квадратний метр.

 • Лінолеум “Касабланка”, клас зносостійкості 21, ціна: 120 грн за квадратний метр.

Лінолеум в середньому ціновому сегменті найчастіше використовується в ремонті житлових приміщень. Завдяки доступній ціні, красивим забарвленням і більш-менш хорошій зносостійкості, такий лінолеум користується великою популярністю. Нижче представлені варіанти лінолеуму за середньою ціною:

 • Лінолеум “Дуб Спрінфілд”, клас зносостійкості 31, ціна: 200 грн за квадратний метр.

 • Лінолеум “Барон”, клас зносостійкості 31, ціна: 255 грн за квадратний метр.

Найякісніший і найкрасивіший лінолеум, коштує дорого. Але якщо подумати, то витрачені сьогодні гроші окупляться надалі. Завдяки підвищеній зносостійкості, дорогий лінолеум не вимагатиме заміни протягом дуже довгого часу. Нижче представлені варіанти дорогого лінолеуму:

 • Лінолеум «Дуб Стірліг», клас зносостійкості 32, ціна; 295 грн за квадратний метр.

 • Лінолеум “Acczent Timber PRO Tobago 5”, клас зносостійкості 43, ціна: 343 грн за квадратний метр.

Як ви зрозуміли розкид цін на лінолеум, починається від двохсот до тисячі грн за квадратний метр.

Підготовчі роботи

Незалежно від того, яка підлога зараз у вас, бетонна або дерев’яна, обов’язково потрібно зробити його вирівнювання. Багато хто нехтує цим етапом, і стелять лінолеум на криві дошки «як є», думаючи, що все буде гаразд і це тимчасово. Однак як показує практика, потім полотно набуває форми нерівностей, і ви на такій підлозі вічно запинатиметеся.

Якщо на стяжці є тріщини, закладіть цементним розчином і зашліфуйте. Всі поглиблення та опуклості потрібно зрівняти з поверхнею. Якщо стан бетону занадто поганий, то краще зробити нову стяжку підлоги, а поверх вирівняти розчином, що самовирівнюється.

Що стосується дерев’яної підлоги, його вирівнювання проводять за допомогою обшивки листами фанери, клеєм та шпаклівкою, циклюванням та іншими способами. У разі поганого стану потрібно перекладати нові дошки на лаги або піднімати рівень підлоги стяжкою.

Деякі запитують: чи можна класти новий лінолеум на старий? Думки розходяться: деякі впевнені, що так роблять і нічого страшного не станеться. Головне, прибрати плінтуси та розгладити старий лінолеум без бульбашок. Проте експерти рекомендують повністю видаляти всі старі покриття для підлоги перед настилом лінолеуму, ламінату, паркету або ковроліну.

Для вимірів необхідної кількості матеріалу найкраще намалювати план кімнати з розмірами та розрахувати за кресленням. Рекомендується брати полотно по ширині кімнати, щоб не робити зайвих стиків. Купуйте матеріал із запасом, враховуючи стиковку малюнків.

Щодо способу укладання, для кімнат менше 25 кв. м. клеїти лінолеум не обов’язково, можна закріпити його плінтусами.

Як постелити та розкроїти лінолеум

Тепер ми розповімо, як правильно покласти лінолеум своїми руками.

 • Для цього розкладіть полотно по кімнаті на чистій і рівній підлозі. Вкрай бажано дати йому відлежатися пару-трійку днів, щоб він набув форми, це необхідно для усадки лінолеуму. Полотно має лежати трохи з нахлестом на стіни, якщо не дуже рівні.
 • Якщо ви впевнені в рівністі стін, то з одного боку можна покласти лінолеум з відступом 1 см вздовж стіни, а решта трьох сторін підрізати. Це робиться для можливих коливань розміру, тому буває через температурні перепади. Щілина потім зникне плінтусом, і її не буде видно.
 • Тепер розберемося, як класти лінолеум з малюнком, що повторюється, в кілька смуг. У цьому випадку, крім припасування листів по периметру, потрібно ще поєднувати їх один з одним. Коли ви укладаєте більше двох смуг, то спочатку поєднуються стики, а потім малюнок у дверях (якщо в сусідній кімнаті таке саме покриття). Також зверніть увагу, щоб візерунок йшов паралельно до стін, інакше вийде некрасиво.

Порада! Якщо ви приклеюєте кілька полотен до підлоги, обов’язково розташовуйте їх перпендикулярно до вікна, щоб лінія стику була у напрямку до світла. Якщо не зробити це, кімната виглядатиме розділеною, і шов кидатиметься у вічі. При укладанні суцільного полотна по всій кімнаті його розташування не має значення.

 • Після укладання відігніть місця нахльосту лінолеуму і зробіть позначки олівцем. Потім з’єднайте всі позначки однією лінією та відріжте надлишки. Якщо ви купували лінолеум Tarkett, цей етап буде простішим, оскільки рівні надрізи можна зробити по готовій розмітці на звороті. Будьте уважні при припасуванні країв: якщо ви зробите помилку, стик потім вже ніяк не приховати – його буде видно завжди.
 • Відрізати надлишки лінолеуму для зовнішніх кутів краще в два прийоми, особливо якщо у вас мало досвіду: спочатку відрізаєте попередній шматок із запасом у пару-трійку сантиметрів, а потім підрізаєте по стіні. Обов’язково заміряйте на таких кутах відстань між стінами спочатку і наприкінці кута, іноді вони стоять не прямо, і тоді у вас може утворитися щілина.

Кріплення до підлоги

Як ми вже казали, для великих кімнат понад 25 кв. м. потрібно приклеїти лінолеум до підлоги, а для невеликих приміщень це робити не обов’язково.

Попередньо загрунтуйте поверхню перед поклеюванням лінолеуму. Потім зубчастим шпателем нанесіть мастику на підлогу і прикладіть лінолеум, розгладивши гумовим валиком або поверхнею гладилкою, щоб видавити повітря. Клей необов’язково наносити по всій площі, достатньо проклеїти периметр кімнати.

Зварювання швів

Ми розібралися, як правильно класти лінолеум, а тепер можна приступити до стикування швів.

Зварювання швів можна виконати двома способами.

 • Гаряче зварювання – застосовується переважно для комерційного лінолеуму. Для цього потрібен нагрівальний елемент (найчастіше спеціальний паяльник) та присадний шнур. Стики та шнур нагріваються до м’якого стану та притискаються, утворюючи міцне з’єднання. Цей спосіб зварювання добре підходить для довгих швів із підвищеним навантаженням приміщення.
 • Холодне зварювання лінолеуму – простіший спосіб, для нього використовують спеціальний клей, який, впливаючи на лінолеум, розм’якшує його структуру та дозволяє склеїти стики. З’єднання засноване на хімічній реакції, після випаровування розчинника воно стає міцним та акуратним. Жодного додаткового обладнання, крім спеціального клею, не потрібно, тому для ремонту в квартирі оптимально використовувати цей метод.

Клей для лінолеуму буває трьох видів:

 1. Тип A – для зварювання мінімальних зазорів. Має рідку консистенцію, щоб добре проникати у маленькі щілини. Зазвичай для укладання нового покриття використовують цей вид клею.
 2. Тип C – для зварювання швів із зазором до 2 мм. Має густішу консистенцію, щоб заповнювати шов або робити ремонтні роботи.
 3. Тип T – призначений для зварювання лінолеуму на повстяній основі.

Технологія холодного зварювання стиків

 • Для якісного зварювання стиків постарайтеся отримати з’єднання майже без зазору. Якщо ви не відрізали сторони, вони будуть ідеально рівними, і зробити це буде неважко. Однак, якщо ви захочете поєднати два відрізки, зробити це буде складніше. Для цього покладіть листи з нахлестом близько 5 см один на одного і надріжте відразу два шари посередині. Щоб вийшла рівна лінія, зробіть попередню розмітку і робіть надріз гострим ножем по металевій лінійці.
 • Приклейте поверх шва малярський скотч, щоб випадково не зіпсувати покриття розчинником. Ножем обережно проріжте скотч дома стику.
 • Тепер можна залити клей усередину шва. Для цього плавно проведіть тюбиком клею з голчастою насадкою по шву рівномірно заповнюючи його. Достатньо буде шару 3-4 мм, щоб проникнути всередину та зварити сусідні листи.

Зверніть увагу! Якщо ви випадково капне на поверхню лінолеуму клеєм, не прибирайте його відразу, інакше малюнок може розмазатися. Краще дочекайтеся повного висихання та зіскребіть його гострим ножем.

Установка плінтусів

Тепер ви знаєте, як правильно постелити лінолеум своїми руками і зробити зварювання швів, залишився останній етап – кріплення плінтусів для підлоги.

Найпростіше, дешевше і практичніше використовувати пластикові ПВХ плінтуси з кабель-каналом для проводів. Туди можна сховати проводи, що бовтаються під ногами, їх монтаж досить простий. Якщо ви хочете отримати більш приємний зовнішній вигляд, то вибирайте плінтуси з дерева або МДФ, вони виглядають багатшими. До того ж дерев’яні плінтуси можуть мати моделі незвичайної вузької та високої форми.

Ми розповімо про встановлення саме пластикових плінтусів, оскільки вони популярніші. У продажу до них ви можете знайти спеціальні деталі для стикування та оформлення кутів.

 • Установку плінтуса починайте з будь-якого кута найдовшої стіни. Маленькі обрізки залишайте на обведення невеликих стін.
 • Від’єднайте декоративну вставку, яка закриває кабель-канал.

 • Закріпіть на торець внутрішній кут.
 • Прикладіть плінтус з надітим куточком до кута стіни, щоб він упирався в стіну і стояв рівно.
 • Тепер можна прикрутити плінтус до стіни. Для цього шурупами або дюбелями прикрутіть його через заглиблення в кабель-каналі. Щоб він не відходив від стіни, краще фіксувати його з кроком 25 см. Якщо стіни бетонні або цегляні, попередньо пробуріть отвори під дюбелі.
 • Для другого плінтуса встик прикріпіть з’єднувальний елемент на кінець першого і посуньте їх.
 • Так само фіксуємо плінтус до стіни і робимо так по всій довжині кімнати.

 • Якщо потрібно відрізати ПВХ плінтус, це легко можна зробити за допомогою ножівки. При вимірі враховуйте ширину стикуючих та кутових елементів та відрізайте меншу довжину, щоб плінтус вставився у деталі.
 • Тепер залишилося лише сховати всередину дроти та закріпити декоративну планку на місце. У дверний отвір між кімнатами краще закріпити металевий поріжок, щоб приховати перехід матеріалів.

Висновок

Таким чином, виглядає технологія укладання лінолеуму на підлогу в домашніх умовах. Як бачите, нічого особливо складного в ній немає, це можна зробити самотужки, використовуючи стандартний набір інструментів, який є в кожному будинку. Головне правило тут – не поспішати і подумати, перед тим, як відрізати зайвий шматок.

 

Вам може сподобатися…