Чим регламентовані терміни служби лічильників гарячої та холодної води

Будівельний портал » Чим регламентовані терміни служби лічильників гарячої та холодної води

У відповідність до вимог закону, власники житла зобов’язані використовувати прилади обліку води. Встановивши подібний прилад у себе в квартирі, багато громадян не знають про те, що вони потребують періодичної перевірки та заміни. Як і будь-якого вимірювального приладу, термін служби лічильників гарячої та холодної води суворо обмежений. Його тривалість встановлюється заводом виробником і залежить від ресурсу використовуваних деталей та механізмів.

Зміст

 • Чим регламентується термін служби індивідуальних приладів обліку води
 • Чому достроково перевіряють та змінюють лічильники
 • Причини обмеження терміну експлуатації приладів
 • Дії після закінчення терміну використання приладів
 • Хто здійснює перевірку індивідуальних приладів обліку води

Чим регламентується термін служби індивідуальних приладів обліку води

Чинне законодавство у сфері житлово-комунального господарства рекомендує громадянам проводити регулярні перевірки та своєчасну заміну індивідуальних приладів обліку води. Ці дії проводяться з власної ініціативи громадян та їх особисті кошти. Виконання цих рекомендацій не обов’язкове, і від них можна відмовитись.

Закон наказує керуючим компаніям здійснювати розрахунки споживання води за підвищеними тарифами для осіб, які не використовують лічильники. Громадяни, які користуються справними приладами обліку, платять за використані ресурси приблизно на 50% менше за тих, хто лічильників не має.

Такі ж підвищені розрахунки застосовуються до тих споживачів, чиї прилади не пройшли планової перевірки або заміни, у зв’язку з несправністю або закінченням терміну служби, тому стежити за працездатністю приладів обліку води вигідно, насамперед, громадянину, а не компанії, що управляє.

Самостійно визначити справність лічильника неможливо, тому потрібне проведення періодичних планових перевірок. Вони здійснюються спеціалістами, які мають спеціальні сертифікати на провадження такої діяльності. За підсумками перевірки майстром видається документальний висновок про справність приладу.

Термін між перевіркою для гарячої води становить 4 роки, для холодної води — 6 років. Державним стандартом встановлено тривалість служби тахометричних лічильників води 12 років, а інших видів лічильників — до 20 років.

Чому достроково перевіряють та змінюють лічильники

Достроково перевіряють та змінюють прилади обліку у таких випадках:

  • Технічна поломка чи спотворення даних, виявлене під час планової проверки.
  • За бажанням власника житла.
  • У разі механічного пошкодження корпусу чи захисного скла шкали приладу.
  • Проведення ремонту чи перепланування житла.

Лічильник обліку води слід змінювати і після закінчення періоду служби, зазначеного підприємством у технічному паспорті приладу. Якщо після закінчення терміну служби перевірка визначила справність лічильника, час його експлуатації може бути продовжено на деякий термін. Після закінчення лічильнику все одно знадобиться заміна.

Причини обмеження терміну експлуатації приладів

Основними причинами виходу з експлуатації приладів обліку є поломки їх механізмів. Вони можуть бути викликані наявністю сторонніх домішок у воді, які за рахунок хімічного або абразивного впливу наводять деталі лічильника у непридатність. Прилади обліку гарячої води, як правило, стають непридатними через підвищений нагрів.

Особливо часто лічильники ламаються там, де є іржаві та зношені водопровідні мережі. Крім того, при проведенні тривалого ремонту мереж гарячого водопостачання в літній період деталі лічильника може заклинити через висохлі відкладення.

Також причиною поломки лічильника може стати людський фактор. Недбайливі споживачі, намагаючись знизити показання приладу, можуть здійснити механічне втручання в лічильник або встановити на нього магніт.

Дії після закінчення терміну використання приладів

Після закінчення терміну використання приладу його потрібно замінити. Для цього потрібно звернутися до компанії, що спеціалізується на таких роботах, та оформити заявку. Підписавши договір про надання послуг, представники фірми узгоджують із замовником питання придбання ІПЗ та інших необхідних деталей.

У зручний для замовника час майстри відвідують його квартиру та проводять огляд місця майбутньої установки нового лічильника. Визначивши схему встановлення, спеціалісти здійснюють необхідні монтажні роботи. Після встановлення видають замовнику акт на виконані роботи, у якому вказують заводський номер встановленого приладу, і навіть початкові показання.

Після заміни прилад слід негайно зареєструвати в компанії, що управляє. Реєстрація здійснюється на підставі поданої заяви, до якої слід додати схему встановлення, акт на виконані роботи та копію паспорта заявника.

Якщо з фінансових чи інших причин немає можливості звернутися до спеціалізованої компанії для заміни лічильника, цю роботу можна зробити самостійно.

Хто здійснює перевірку індивідуальних приладів обліку води

За чинним нині законом, власник житла зобов’язаний сам забезпечити перевірку ІПВ води в розумні терміни. Вони вказуються в документах, що додаються до лічильника, повністю збігаючись із державними стандартами.

Здійснити перевірку лічильників води можна і вдома. Перевірка здійснюється спеціалізованими фірмами. Їх контактні дані є у керуючих компаніях чи мережі. При цьому важливо перевірити наявність у фірми ліцензії на провадження такого виду діяльності. Серйозні компанії, які мають достатній досвід роботи на ринку, розміщують копії ліцензій у себе на сайтах.

Зробити заявку можна онлайн або звернувшись особисто до офісу компанії. При заповненні заявки вказується прізвище, ім’я, номер телефону та адреса замовника, тип, модель, назва та номер приладу обліку, що підлягає перевірці. Після цього складається договір про надання послуг, у якому прописуються всі види робіт, їх вартість і порядок оплати.

Узгодивши із замовником зручний для нього час візиту, майстер здійснює перевірку приладів. Після виконання робіт замовнику надається акт перевірки та документальний висновок щодо відповідності приладу необхідним нормам.

Перевірка здійснюється за рахунок власних коштів замовника та становить приблизно від 200 – 1000 гривень. Ціни можуть відрізнятися залежно від регіону.

Висновок

Своєчасна перевірка та заміна приладів обліку гарячої та холодної води, насамперед, вигідна власникам квартир. Несправні або спотворюючі показання лічильники можуть значно збільшити витрати на оплату комунальних послуг.

Вам може сподобатися…