Як зробити антену для телевізора своїми руками

Будівельний портал » Як зробити антену для телевізора своїми руками

 

Незважаючи на стрімкий розвиток інтернету, телебачення залишається головним джерелом інформації для більшості населення. Але щоб у вашому телевізорі була якісна картинка, потрібна хороша антена. Зовсім не обов’язково купувати телевізійну антену в магазині, адже її можна зробити своїми руками та заощадити при цьому пристойні гроші.

Як зробити якісні антени для різних діапазонів мовлення і які матеріали при цьому використовувати, ви зможете дізнатися прочитавши нашу статтю.

Зміст

 • Типи антен
 • Антени для прийому цифрового телебачення
 • Антени своїми руками
 • Антена з пивних банок
 • Зигзагоподібна антена Харченка
 • Антена з коаксіального кабелю
 • Супутникова антена
 • Антенний підсилювач

Типи антен

Існує безліч типів та форм телевізійних антен, нижче наведені основні з них:

 • Антени для прийому “хвильового каналу”.

 • Антени, що приймають «біжучу хвилю».

 • Рамкові антени.

 • Зигзагоподібні антени.

 • Логоперіодичні антени.

 • Антени ґрат.

Антени для прийому цифрового телебачення

Весь світ, у тому числі наша країна, перейшли з аналогового мовлення на цифрове. Тому роблячи антену своїми руками або купуючи її в магазині, необхідно знати, яка антена краще підійде для прийому DVB-T2 формату:

 • Кімнатна антена – підходить для прийому сигналу у форматі DVB-T2 лише на відстані до 10 кілометрів від ретранслятора. У принципі на цій відстані, сигнал здатна прийняти навіть звичайний оголений дріт вставлений в антеному роз’єм телевізора і спрямований в потрібну сторону, але для більш стабільного і стійкого сигналу краще скористатися кімнатною антеною.

 • Антена типу “Ворона” – здатна приймати цифровий сигнал на відстані до 30 кілометрів. Даний тип антени встановлюється поза житлом і не вимагає чіткої спрямованості на ретранслятор. Але якщо відстань від джерела сигналу становить понад 30 кілометрів чи поруч є генератори перешкод, бажано направити антену на телевежу.

 • Антена типу DIPOL 19/21-69 приймає сигнал на відстані до 50 кілометрів. Вимагає установки на височину 8-10 метрів і точного спрямування на джерело сигналу. У зв’язці з підсилювачем здатна приймати цифровий сигнал на відстані до 80-100 кілометрів. Відмінні характеристики даної антени, роблять її одним із кращих варіантів для прийому сигналу у форматі DVB-T2 на віддаленій відстані від ретранслятора.

Якщо ви живете недалеко від телевежі, то можете зробити найпростішу антену для прийому сигналу в DVB-T2 форматі своїми руками:

 1. Відміряйте від конектора 15 сантиметрів антенного кабелю.
 2. Зніміть з обрізаного краю 13 сантиметрів зовнішньої ізоляції та обплетення, залиште лише мідний стрижень.
 3. Звіряючись із картинкою телевізора, виставте стрижень у потрібному напрямку.

Усі антена готова! Потрібно відзначити, що така примітивна антена не здатна забезпечувати якісний і стійкий сигнал на відстані від телевежі відстані і в місцях з джерелами перешкод.

Антени своїми руками

Давайте розглянемо кілька варіантів телевізійних антен, які можна зробити самостійно, із підручних матеріалів:

Антена з пивних банок

Антену з пивних банок можна виготовити буквально за півгодини з наявних у вас під рукою коштів. Звичайно надстійкого сигналу така антена не забезпечить, але для тимчасового користування на дачі або в орендованій квартирі цілком пригодиться.

Щоб зробити антену вам знадобляться:

 • Дві алюмінієві банки з-під пива або іншого напою.
 • Метрів п’ять телевізійного кабелю.
 • Штекер.
 • Два шурупи.
 • Дерев’яна або пластикова основа, на яку будуть кріпитися банки (багато хто використовують дерев’яну вішалку або швабру).
 • Ніж, плоскогубці, викрутка, ізоляційна стрічка.

Переконавшись у тому, що всі вищезгадані предмети у вас є, зробіть такі дії:

 1. Зачистіть один кінець кабелю та приєднайте до нього штекер.
 2. Візьміть другий кінець кабелю і зніміть із нього ізоляцію завдовжки 10 сантиметрів.
 3. Розплетіть обплетення і скрутіть його в шнур.
 4. Зніміть шар пластику ізолюючий стрижень кабелю на відстань в один сантиметр.
 5. Візьміть банки і крутіть в них шурупи по центру дна або кришки.
 6. Приєднайте до однієї стрижневої банку, а до іншої шнур обплетення кабелю, закрутивши їх на шурупи.
 7. Прикріпіть банки на основу за допомогою ізоленти.
 8. Закріпіть на підставі кабель.
 9. Вставте штекер у телевізор.
 10. Переміщаючись по кімнаті, визначте місце найкращого прийому сигналу та закріпіть там антену.

Існують і інші варіації цієї антени, з чотирма і навіть вісьмома банками, але явного впливу кількості банок на якість сигналу не виявлено.

Зигзагоподібна антена Харченка

Свою назву антена отримала в 1961 році, на прізвище її винахідника Харченко К. П., який запропонував використовувати для прийому телепередач антени зигзагоподібної форми. Ця антена дуже добре підходить для прийому цифрового сигналу.

Для виготовлення зигзагоподібної антени вам знадобиться:

 • Мідний дріт діаметром 3-5 мм.
 • Телевізійний кабель – 3-5 метрів.
 • Припій.
 • Паяльник.
 • Штекер.
 • Ізоляційна стрічка.
 • Шматок пластику або фанери для основи.
 • Болти кріплень.

Для початку необхідно виготовити рамку антени. Для цього беремо дріт і відрізаємо шматок 109 сантиметрів. Далі згинаємо дріт таким чином, щоб у нас вийшла рамка з двох паралельних ромбів, кожна сторона ромба повинна становити 13,5 сантиметрів, з сантиметра, що залишився, зробіть петлі для скріплення дроту. За допомогою паяльника та припою, з’єднайте кінці дроту та замкніть рамку.
Візьміть кабель і зачистіть його кінець таким чином, щоб у вас була можливість припаяти стрижень і екран кабелю до рамки. Далі, припаяйте стрижень та екран кабелю у центрі рамки. Зверніть увагу, що екран і стрижень не повинні торкатися.
Встановіть рамку на основу. Відстань між кутами рамки в місці з’єднання з кабелем має становити два сантиметри. Розмір основи зробіть приблизно 10 на 10 сантиметрів.
Зачистіть другий кінець кабелю та встановіть штекер.
Якщо необхідно приєднати основу антени до стійки, для подальшої установки на дах.

Антена з коаксіального кабелю

Для виготовлення антени вам знадобиться 75-омний коаксіальний кабель стандартного роз’єму. Щоб розрахувати необхідну для антени довжину кабелю, потрібно дізнатися частоту цифрового мовлення і розділити її в мегагерцах на 7500, а отриману суму округлити.

Отримавши довжину кабелю, зробіть наступне:

 1. Зачистіть кабель з одного боку та вставте в роз’єм для антени.
 2. Відступіть два сантиметри від краю роз’єму і зробіть позначку від якої відмірятимете довжину антени.
 3. Відмірявши потрібну довжину, відкусіть зайве плоскогубцями.
 4. У районі позначки зніміть ізоляцію та обплетення кабелю, залиште лише внутрішню ізоляцію.
 5. Загніть очищену частину під кутом 90 градусів.
 6. Налаштуйте телевізор з новою антеною.

Супутникова антена

Варто відразу обмовиться, що для прийому супутникового сигналу необхідний тюнер та спеціальна приставка. Тому, якщо у вас немає в наявності цього обладнання, створення супутникової антени своїми руками буде не можливе, оскільки самі ви зможете виготовити тільки параболічний відбивач:

 • Парабола з оргскла – виготовляється методом нагрівання. Оргскло поміщається на болванку, що повторює форму параболічного відбивача і поміщається в камеру з високою температурою. Після розм’якшення оргскла, воно набуває форми болванки. Після остигання оргскла його витягують з форми і обклеюють фольгою. Мінус такого виробництва саморобної параболи в тому, що витрати на її виготовлення перевершують ринкову вартість заводського відбивача.
 • Відбивач із металевого листа – робиться з листа оцинкованого заліза, розміром метр на метр. Листя надається кругла форма і від краю до центру робляться розрізи формою пелюсток. Після цього лист поміщається на вигнутий шаблон відбивача і «пелюстки» скріплюються точковим зварюванням або заклепками.
 • Сітчастий відбивач – робиться з каркасу та сітки. Спочатку виготовляють шаблон, параметри якого розраховують за формулою. За шаблоном виготовляють радіальні параболи з мідного дроту. Перетин дроту вибирається, виходячи з діаметра антени. Наприклад, для антени діаметром 1,5 метра беруть дріт діаметром 4-5 мм. Також необхідно виготовити кругові пояси. Діаметр поясів змінюється з кроком 10-30 см. Після виготовлення каркаса його обтягують мідною мідною сіткою.

Всі перераховані вище способи можуть розглядатися всерйоз тільки зі спортивного інтересу, оскільки виготовлення параболічного відбивача в ручну, процес дуже трудомісткий і дорогий. До того ж, зробити точні розрахунки параметрів супутникової антени в домашніх умовах дуже складно. Тому радимо вам не оригінальнувати та купувати супутникову антену в повному комплекті.

Антенний підсилювач

Якщо в місці, де ви живете слабкий телевізійний сигнал і звичайна антена не може забезпечити якісну картинку у вашому телевізорі, то допомогти в цій ситуації може бути антенний підсилювач. Виготовити його своїми руками, ви зможете якщо трохи знаєтеся на радіоелектроніці і вмієте паяти.

Підсилювачі потрібно встановлювати якомога ближче до антени. Живлення антенного підсилювача краще здійснювати коаксіальним кабелем через розв’язку.

Розв’язка встановлюється внизу біля телевізора і від адаптера подається живлення в 12 вольт. Двокаскадні підсилювачі споживають струм не більше 50 міліампер, тому потужність блоку живлення не повинна перевищувати 10 ват.
Всі з’єднання антенного підсилювача на щоглі потрібно проводити за допомогою спаювання, оскільки встановлення механічних з’єднань призведе до їх корозії та розриву, за подальшої експлуатації в умовах агресивного зовнішнього середовища.
Бувають випадки, коли доводиться приймати та посилювати слабкий сигнал за наявності потужних сигналів з інших джерел. У цьому випадку на вхід підсилювача потрапляють одночасно слабкі та сильні сигнали. Це призводить до блокування роботи підсилювача або переведення його в нелінійний режим, що змішує обидва сигнали, що виражається в накладення зображення з одного каналу на інший. Виправити ситуацію допоможе зменшення напруги підсилювача.
Зверніть увагу, що на дециметрові підсилювачі дуже сильно впливають сигнали в метровому діапазоні. Для ослаблення впливу метрових сигналів перед підсилювачем ДМВ ставлять фільтр верхніх частот, який блокує метрові хвилі і пропускає сигнали лише дециметрового діапазону.
Нижче наведена схема антенного підсилювача метрового діапазону:

 • Коефіцієнт посилення становить 25 дБ. при напрузі 12,6 вольт.
 • Споживаний струм не більше 20 міліампер.
 • Зустрічно-паралельне включення діодів Д1 і Д2 захищає транзистора від виходу з експлуатації при ударі блискавки.
 • Каскади мають загальний емітер.
 • Конденсатор С6 забезпечує корекцію постійної характеристики підсилювача області високих частот.
 • Для стабілізації режиму транзисторів підсилювач охоплений негативним зворотним зв’язком з емітера другого транзистора на базу першого.
 • Щоб уникнути самозбудження підсилювача, використовується розв’язуючий фільтр R4 C1.

Також пропонуємо ознайомитися зі схемою дециметрового підсилювача:

 • Антенний підсилювач дециметрового діапазону 470-790 мегагерц.
 • Коефіцієнт посилення 30 дБ. при напрузі 12 вольт.
 • Споживаний струм 12 міліампер.
 • Каскади мають загальний емітер та НВЧ транзистори з низьким рівнем власних шумів.
 • Резистори R1 та R3 забезпечують температурну компенсацію режиму транзисторів.
 • Живлення підсилювача здійснюється за коаксіальним кабелем.

Тепер, ознайомившись зі схемами та озброївшись паяльником, ви можете починати виготовлення антенного підсилювача.

Сподіваємося, що наша стаття про телевізійні антени виявилася для вас корисною!

Вам може сподобатися…