Установка витяжки на кухні своїми руками: як надійно підключити та закріпити її

Будівельний портал » Установка витяжки на кухні своїми руками: як надійно підключити та закріпити її

 

При приготуванні їжі повітря на кухні потребує постійної рециркуляції. Пар від плити, молоко, що підгоріло, запахи їжі або просто запітнілі вікна не приносять радості, навіть якщо ви зробили відмінний ремонт. Сьогодні ми розповімо, як встановити витяжку на кухні, щоб позбавитися цих проблем. Підключити її під силу кожному, якщо знати правила заземлення та кріплення на стіну. Також варто заздалегідь визначитися, який вид кухонної витяжки підходить саме вам, і якою має бути потужність пристрою. Із цього й почнемо.

Зміст

 • Види кухонних витяжок
 • Режим роботи витяжки
 • Необхідна потужність
 • Заземлення та занулення
 • Вентиляція у квартирі
 • Вибір повітроводу
 • Процес монтажу витяжки
 • Антиповоротний механізм
 • Підключення повітроводу
 • Кріплення на стіну без шафи

Види кухонних витяжок

Монтаж витяжки на кухні залежатиме від типу вибраної моделі. Розрізняють такі види:

 • підвісні (також їх називають плоскі та стандартні) – кріпляться під шафу над плитою;
 • вбудовувані – встановлюються всередину навісної шафи, тому добре вписуються в будь-який дизайн;
 • настінні – кріпляться на стіну над плитою, можуть мати різноманітний дизайн корпусу;
 • кутові – встановлюються в кут;
 • острівні витяжки – призначені для кухні з острівцем (можна закріпити їх у будь-якому місці, підвісивши до стелі).

Порада! Незалежно від виду, встановлення кухонної витяжки над варильною поверхнею можливе лише на висоті 70 см, а над газовою плитою потрібно відступати 80 см.

Режим роботи витяжки

Крім виду кріплення, витяжки відрізняються режимами вентиляції.

 • Проточні – витягують забруднене повітря із кухні у вентиляційну шахту. Цей спосіб вентиляції називають відведення повітря (витяжний режим). Він найбільш ефективний та продуктивний.
 • Циркуляційні витяжки пропускають повітря крізь вугільні фільтри в корпусі, на виході отримуючи свіже повітря. Для такої моделі не потрібна вентиляція на кухні в квартирі, тому її встановлення можна назвати простішим, але менш ефективним у плані очищення.

Необхідна потужність

Важливим параметром при покупці витяжки є її продуктивність очищення, яка вимірюється у кубічних метрах за годину. Як ви могли здогадатися, це значення показує скільки кубометрів повітря витяжка пропустить через себе за годину роботи.

За встановленими в Україні нормами, повітря на кухні має оновлюватися 12 разів на годину. Тому ви можете запросто порахувати, яка потужність вам знадобиться за цією простою формулою:

Площа кухні * Висоту стелі * 12 разів

Також варто врахувати запас на втрату потужності через вигини повітроводу, довжину вентиляційної шахти та інші параметри. Для цього до отриманого результату додайте 30%.

Наприклад, якщо ваша кухня має площу 6 кв. м. і висоту стелі 2,5 м., то розрахунок виглядатиме так:

6*2.5*12*1.3 = 234 м3

Порада! Також при покупці слід враховувати шум, що видається при включеній вентиляції, який виробники вказують у децибелах. Не купуйте моделі, що видають шум понад 50 Дб. Існують практично безшумні витяжки із двома вентиляторами або одним зовнішнім. Крім того, деякі моделі мають звукопоглинаючий корпус.

Заземлення та занулення

Перш ніж розповісти, як зробити витяжку на кухні, варто згадати електробезпеку. Оскільки всередину корпусу потрапляє багато бризок жиру і накопичується волога, зростає ризик удару струмом при неправильному підключенні витяжки до електромережі.

Тому витяжка для кухні, встановлена ​​своїми руками, має бути підключена до мережі трьома проводами: фаза, земля та нуль. Провід заземлення за стандартом має жовтий колір із зеленою смужкою. Перед встановленням забезпечте заземлення для безпечного використання електроприладу.

Якщо в будинку передбачено контур заземлення та встановлені розетки євро-типу, проблем не з’явиться: при підключенні провід приєднується до клеми заземлення, яка позначена смужками різної довжини або словом Ground (GND). Якщо на техніці не передбачено роз’єм під заземлення, то його можна зробити самому, прикрутивши провід до металевої частини корпусу.

Але багато хто може не виявити в себе євро-розетки, і поставлять питання: як підключити витяжку на кухні, якщо немає заземлення? В цьому випадку занулення можна зробити своїми руками, але в жодному разі не підключайте нульовий провід на труби та батареї. Потрібно підключати його до глухої нейтралі.

Для цього відкрийте електричний щиток з лічильниками і знайдіть там замуровану трубу в стіні, звідки йдуть дроти (будьте обережні, дроти під напругою 220В!), або спеціальну шину, як показано на фото. Швидше за все, ви знайдете на ній готовий штир і вже накинуті нульові дроти. Це і є глуха нейтраль, труба добре заземлена. Потрібно провести від неї на кухню багатожильний провід перетином не менше 2,5 мм2, а підключити витяжку через автомат-розділювач на 6.3А.

Зверніть увагу! Якщо вже є підключені дроти до занулення, то в жодному разі не відключайте їх! Це може загрожувати ударом струму. Накиньте свій дріт поверх чужих і затягніть гайку. Якщо дротів немає і труба гладка, зачистіть її та закріпіть контакт дроту на хомут. Якщо ви не розумієтеся на цій справі, найкраще звернутися до професійного електрика.

Вентиляція у квартирі

Монтаж витяжної вентиляції на кухні майже завжди порушує штатну вентиляцію квартири. Найчастіше для її встановлення рекомендують пробити додатковий отвір для відведення повітря, але це не вирішить проблем. Справа в тому, що якщо збільшити вікно вентиляційної шахти, то її перетин залишиться таким самим, тому якість повітрообміну не покращиться.

Вихід із цієї ситуації досить простий: це встановлення додаткового короба з клапаном-хлопавкою, пристрій якого показано на фото.

Як бачите, на коробі є 2 отвори. Клапан відзначений червоним кольором. Коли він закритий (в горизонтальному положенні) повітря спокійно може виходити через вікно, здійснюючи природну вентиляцію кухні.

Коли виникає тиск під час роботи вентилятора, клапан змінює своє положення і закриває перше вікно, тим самим здійснюючи вентиляцію за допомогою витяжки.

Головний плюс такої схеми підключення – відсутність зворотної тяги та збереження природної вентиляції при вимкненій витяжці.

Клапан регулюється за допомогою слабкої та тонкої пружини. На схемі вона показана ламаною лінією. Для кришки клапана найкраще підійде легкий матеріал, наприклад, алюміній або пластик.

Вибір повітроводу

Існує кілька видів кухонних повітроводів для влаштування побутової вентиляції:

 • Пластикові повітропроводи з ПВХ – міцні, легкі та безшумні, тому що майже не створюють опору повітрю через свою гладку поверхню. Бувають як жорсткі вузькі короби із пластику, так і еластичні труби.
 • Гофрована труба з алюмінію досить простий матеріал для монтажу своїми руками, його можна вільно зігнути під потрібний розмір. Ще одна якість гофри – відсутність гулу або вібрації, на відміну від твердих коробів. Однак важливий недолік такого повітропроводу – некрасивий зовнішній вигляд, тому придумайте, куди приховувати вентиляцію, наприклад, у стелю з гіпсокартону.

Процес монтажу витяжки

Звичайно ж, монтаж кухонної витяжки своїми руками залежить від її виду та розташування вентиляційної шахти. Спочатку ми розглянемо установку з прикладу вбудованого у шафу.

Антиповоротний механізм

 • Якщо ви вирішили зробити все на совість, починайте з виготовлення короба для хлопавки. Корпус можна виготовити з алюмінію, оцинкованого листа або жерсті за схемою, що була наведена вище. Або, щоб не мучитися, просто купіть антиповоротний клапан, який відкривається, як метелик. Він ставиться перед вентиляційною шахтою.
 • Для зручності встановіть корпус на шафу над плитою. Потім закріпіть його щільніше, заклавши всі щілини монтажною піною і приклеївши до шафи, щоб уникнути резонансу.
 • Спочатку приміряйте корпус хлопавки і зробіть розмітку на шафі для отвору. Після цього можна знімати шафу зі стіни та вирізати в нижній стінці електролобзиком отвір під обрамлення. Для цього просвердліть отвір усередині області розмітки великим свердлом, а потім вставте в нього пилку лобзика і починайте вирізати потрібну форму у шафі.
 • Далі, так само зробіть отвори у внутрішніх полицях (якщо вони є) під повітропровід. У верхній стінці потрібно зробити квадратний отвір із запасом 3-5 мм під хлопушку.

Підключення повітроводу

 • Наступний етап – підключення повітропроводу. Просуньте гофру в виконані отвори, а у верхній стінці шафи додайте їй потрібну форму квадрата. Обріжте гофру з невеликим запасом, надріжте кути та загніть їх назовні.
 • Тепер шафу із гофрою можна вішати на стіну. Не забудьте обробити всі стики повітроводу силіконовим герметиком, щоб не втрачалася потужність.
 • Закріпіть саморобний короб на шафу, щоб він поєднав гофру з вентиляційною шахтою. Клеємо його також на силікон, а великі щілини зашпаровуємо піною.
 • Після цього можна закріпити витяжку у шафі. Прикрутіть її на шурупи, або на дюбелі – якщо кріплення призначене для стіни.
 • Надійно закріпіть гофру на витяжку та зафіксуйте за допомогою хомута. Тут герметиком промазувати з’єднання не обов’язково.
 • Якщо ви підключаєте витяжку безпосередньо, то просто приєднайте повітропровід до вентиляційної шахти. Щоб зручно було з’єднати їх, використовуйте спеціальну решітку з круглим отвором, яка показана на фото.
 • При використанні ПВХ повітроводів установка аналогічна: просто з’єднуємо труби з кутами, що комплектують, і проводимо до вентиляції.

Порада! Під час монтажу вентиляції намагайтеся максимально знизити кількість згинів труби, щоб тяга повітря залишалася достатньою. При кожному повороті потужність втрачається приблизно 10%.

Кріплення на стіну без шафи

 • Далеко не всі над плитою розташовують настінні шафи, побоюючись їх швидкого псування від пари та високої вологості. Тим більше, що настінні шафи зазвичай вузькі, що не дозволяє кріпити широкі витяжки всередину. Якщо вбудованого кріплення немає, то для цього до стіни кріпиться П-подібна рама із куточків на дюбелі. Таке кріплення виступає як опора для корпусу.
 • А як встановити кухонну витяжку, якщо звичайними дюбелями до стіни її не закріпити? Такі проблеми часто виникають у власників газових плит, коли труба заважає нормальному кріпленню.
 • В цьому випадку можна купити довгі сантехнічні шурупи, які, з одного боку, виглядають як саморіз, а з іншого, мають різьблення з гайкою. Ви просто вкручує їх у стіну як дюбелі, і до них прикріплюєте корпус витяжки на необхідному відступі від стіни.

 • І наприкінці залишається лише підключити витяжку до мережі, через розетку, або постійним підключенням через запобіжний автомат. Не забудьте в першу чергу приєднати занулення, воно забезпечить можливу напругу з корпусу при роботі вентиляторів.
 • Якщо все працює, можна одягати декоративний ковпак та радіти свіжому повітрі при приготуванні їжі!

Висновок

Приблизно 2 рази на рік потрібно чистити витяжку від гару, щоб унеможливити спалах. Тепер ви знаєте, як робиться кріплення витяжки для кухні і зможете без проблем зробити це самостійно. При цьому не забувайте дотримуватись правил безпеки при електричних роботах, і якщо ви не сильні в них, краще запросіть електрика.

Вам може сподобатися…