Забарвлення дротів в електриці

Будівельний портал » Забарвлення дротів в електриці

Кожен дріт має маркування та колірне позначення. Це необхідний захід, який дозволяє уніфікувати електричну продукцію, а також полегшує роботу з нею. Норми та вимоги до позначень проводів описані у правилах влаштування енергоустановок (ПУЕ). Це документ, яким орієнтуються електромонтажники.

Зміст

 • Маркування мереж 220в та 380в в однофазному та трифазному виконанні
 • Літерне позначення
 • Варіанти забарвлення дротів, а також помилки при комутації
 • Як визначити фазу, нуль і землю, якщо однокольорові дроти не мають маркування
 • Забарвлення дротів у мережі постійного струму

Маркування мереж 220в та 380в в однофазному та трифазному виконанні

Стандарти маркування проводів змінного струму для однофазної або трифазної мережі ідентичні. Вони збігаються за кольором нуля та заземлення. Забарвлення фазного дроту може збігатися або доповнюватись іншими кольорами.

Колірне маркування виконується за довжиною провідника. Допускається ідентифікація на кінцях жил і в точках з’єднань, застосовуються кольорові термозбіжні трубки (кембрики) або кольорова ізолятора.

Щоб розпізнати фазу, нуль або землю, необхідно зачистити кабель від верхньої ізоляції на 5-10 см, щоб внутрішні жили залишилися у своєму обплетенні. За їх кольором визначають призначення дроту:

 • Заземлення. Використовують ізоляцію, пофарбовану в яскраво-жовтий і зелений колір. При цьому колірні смужки можуть бути нанесені як поздовжньо, так і поперечно. Іноді зустрічаються дроти із повністю зеленою або жовтою ізоляцією. Це також говорить про те, що ця жила йде на землю.
 • Нольовий дріт. Нейтральний провід фарбують у блакитний або синій колір. Стандарти передбачені у ПУЕ.
 • Фаза. Залежно від кількості фаз в електромережі, дроти забарвлюють у кольори:
  • Червоний.
  • Чорний.
  • Коричневий.
  • Сірий.
  • Помаранчевий.
 • Білий.
 • Бірюзовий.
 • Фіолетовий.
 • В електротехніці фаза має червоне, чорне або біле забарвлення.

УВАГА: Стандарти ПУЕ діють в електротехніці та електричних приладах на території СНД. В інших країнах може бути своє маркування, а також інші символьні позначення. Виріб, не призначений для реалізації на території країн СНД, варто перевіряти згідно з інструкцією з експлуатації або методом «продзвону» за допомогою мультиметра.

Літерне позначення

Стандарти ПУЕ також включають буквене позначення проводів. Для мережі змінного струму 220В або 380В дроти маркують:

 • Земля – ​​”РЕ”.
 • Нуль – “0” або “N”.
 • Фаза – “L”.

Для багатофазного кабелю вказують дроти в послідовності від L1 до Ln, де N це кількість фаз. Маркування та колір дроту може відрізнятися від зазначених стандартів.

Варіанти забарвлення дротів, а також помилки при комутації

Колірне забарвлення та маркування проводів може відрізнятися від сучасних стандартів ПУЕ через:

 1. Маркування PEN. Поширений випадок. Її можна виявити на старих проводах та схемах розведення електрики. Йдеться про систему заземлення TN-C. Вона передбачає об’єднання двох жил дроту — заземлення та нуля. Схема зручна для монтажу, але небезпечна щодо короткого замикання. Проводи системи TN-C мають маркування PEN. Єдина жила на нуль і землю пофарбована у жовто-зелений колір із яскраво синіми позначками на кінцях дроту.
 2. Проведення, що маркується відповідно до вимог та стандартів інших країн. Так у США маркування нуля та землі може мати інше забарвлення:
  1. Нуль – білий/сірий колір.
  2. Земля – ​​оголений мідний/зелений/зелено-жовтий/білий колір.
 3. Проведення в неякісних чи підроблених електричних виробах. Продукція із країн третього світу може мати різне забарвлення. Робітники на підпільних фабриках виготовляють проведення з того, що є під рукою. Тому розбирати та ремонтувати такі вироби необхідно з особливою обережністю.
 4. Електрична мережа, встановлена ​​за правилами ПУЭ. На жаль, такі випадки також трапляються. Електрики самоучки, або непрофесійні фахівці роблять розведення проводів аби як. Неправильні підключення небезпечні, можуть призводити до відмови електрообладнання, коротких замикань, ударів струму споживача.

ВАЖЛИВО: Некоректна комутація проводів або плутанина в маркуванні тягне за собою адміністративну відповідальність та штраф. Якщо вам встановили неякісне проведення, у разі якого сталося коротке замикання або виходу з ладу електроприладів, можна звернутися до суду. Судовий орган ухвалить відшкодування збитків та накладення штрафу на недобросовісну компанію-монтажника.

Щоб бути впевненим, яка жила кабеля, за що відповідає, необхідно знати методи визначення. Для цього знадобляться базові знання електротехніки та мінімальний набір індикаторних інструментів.

Як визначити фазу, нуль і землю, якщо однокольорові дроти не мають маркування

Часто визначення дроту візуальним способом не надається можливим. Подібну ситуацію можна спостерігати при заміні проводки у будинках, збудованих за часів СРСР. Знявши розетку або вимикач, людина виявляє два або три дроти однакового білого кольору.

Для розв’язання суперечності знадобиться індикаторна викрутка або мультиметр. Перший інструмент дозволить визначити робочі фази під навантаженням. Фазу і нуль шукають методом дотику викруткою до оголеного дроту. Якщо лампочка спалахує – значить, цей провід знаходиться під навантаженням. Нуль не даватиме сигналів.

Для визначення землі використовують прилад – мультиметр. На ньому виставляють значення змінного струму на позначку понад 220В. Один з контактів інструменту прикріплюють до фази, другий по черзі до проводів, що залишилися. Нуль зафіксує напругу 220В або вище. Земля покаже значно менше 220В.

У новобудовах встановлюють розетки з маркованими проводами, оскільки цього вимагають СНиП 3.05.06-85 та ГОСТ 10434-82.

ВАЖЛИВО: Будьте уважні, коли відключаєте побутову електромережу у себе в квартирі чи будинку для перевірки проводів. Іноді автомати в розподільчому щитку встановлюють неправильно. Їх врізають у розрив нуля, а не фази — електроприлади в будинку не працюватимуть, проте напруга з фази нікуди не подінеться. Необхідно не тільки відключати автомат, а й дивитися зміну навантаження на проводах усередині квартири за допомогою індикаторної викрутки.

Зазначені методи дозволяють визначити дроти у побутовій електричній мережі змінного струму. Розглянемо маркування кабелів постійного струму.

Забарвлення дротів у мережі постійного струму

У мережі постійного струму використовують лише дві жили:

 • Позитивну шину (позначається +).
 • Негативну шину (позначається “-“).

За нормативними документами, дроти та шини позитивного заряду забарвлюють у червоний колір, а дроти та шини негативного заряду мають бути синього відтінку. Середній провідник (М) позначається блакитним кольором.

ІНФОРМАЦІЯ: У трифазних мережах шини та високовольтні введення трансформаторів на електричних станціях та підстанціях забарвлюються: жовтим кольором – дроти та шини з фазою «A», зеленим – з фазою «B», червоним – з фазою «C».

Висновок

Візуальне визначення проводки – нехитра справа. Головне знати, який за що відповідає колір. З метою безпеки варто перевіряти дроти на наявність фази і землі перед початком робіт з ними. Неправильна комутація жил дроту може призвести до короткого замикання або вигоряння підключеного електроустаткування.

Вам може сподобатися…