Саморобний димогенератор для холодного копчення

Будівельний портал » Саморобний димогенератор для холодного копчення

 

Копчення в класичних коптильнях досить тривалий процес і потребує невідкладного контролю та великої кількості деревини. Гідність генератора диму полягає в невеликій витраті тирси та автоматизації процесу.

Димогенератори, що використовуються для холодного копчення, досить поширений пристрій. Широко застосовуються у харчовій промисловості. Такі пристрої цінують за їхню простоту конструкції та легкість в обслуговуванні. У середньому готові коптильні з димогенератором коштують від 2 до 10 тисяч гривень. У цій статті ми розберемо, як зробити саморобний димогенератор.

 

Зміст

 • Принцип роботи
 • Креслення димогенератора
 • Найпростіший димогенератор із консервних банок
 • Варіант генератора диму без зварювання
 • Димогенератор із зовнішнім охолодженням
 • Димогенератор з вогнегасника
 • Пасивний димогенератор
 • Димогенератор із труб

Принцип роботи

В основі роботи димогенератора лежить процес піролізу. Це розкладання органічних сполук за умов дефіциту кисню. У пристрої протікають відразу два безперервні процеси. Тління тирси при дефіциті кисню та нагрівання тирси. Конструкція являє собою закрите барило середніх розмірів. Складається з наступних частин:

  1. Корпус апарату. Як правило, розташований вертикально і виготовлений з відрізка круглої труби.
  2. Кришка пристрою. Вона має щільно прилягати до корпусу, щоб дим не втікав. Кришка також повинна легко зніматися для очищення генератора або навантаження палива.
  3. Внизу апарата розташовані колосникові грати. Під ґратами є вільний простір для повітря.
  4. Донна кришка. Чи не обов’язковий елемент конструкції. За її відсутності підвищений ризик пожежі під час використання димогенератора. Немає можливості регулювати кількість повітря, що подається.
  5. Віконце. Встановлюють для введення повітря у процес.
  6. Щілина для розпалювання.
  7. Вихідний патрубок. По даному патрубку дим повідомлятиметься з коптильним відсіком.
  8. Ежектор. Трубка ежектора встановлена ​​на одній осі з вихідним патрубком. Дана труба в діаметрі повинна бути меншою за діаметр патрубка.
  9. Тирса або тріски. Зазвичай використовують тирсу від листяних порід деревини. Горіння відбувається знизу нагору.
  10. Отвор для виходу диму. Як правило, при такому типі завантаження апарата тирса може забити прохід для виходу диму і припинитися горіння.

Креслення димогенератора

Найпростіший димогенератор із консервних банок

Звичайно, від професійного газогенератора даному приладу далеко, але ідея має право на життя. Нам знадобляться такі матеріали та інструменти:

 • Три порожні вертикальні консервні банки одного діаметра.
 • Трійник.
 • Згін подовжений сталевий на 1/2 дюйма.
 • Контгайка на 1/2 дюйма.
 • Штуцер на шланг.
 • Чотири хомути на довжину, здатну обмотати банку.
 • Мідна трубка.
 • Мінімальний набір інструментів.
 • Компресор від акваріума.

Видаляємо дно біля однієї з консервних банок. На другий свердлимо отвір з діаметром 11 міліметрів. Цей отвір призначений для подачі повітря. Поєднуємо між собою дві банки. Для цього використовують смужки оцинковування. Їх обмотують навколо банок та скріплюють хомутом. Третю банку також необхідно з’єднати з іншими, але дном нагору.

На верхній банці свердлимо отвір. У нього необхідно буде вкрутити різьблення на 1/2 дюйма. У цю просвердлену щілину кріпимо трійник. До одного кінця якого встановлюємо патрубок завдовжки 14 сантиметрів, з іншого боку — штуцер. Також встановлюємо та мідну трубку. Компресор потрібний для подачі повітря. З’єднуємо трубку компресора з трубкою ежектора. Засипаємо в генератор тирсу. Банки необхідно встановити на вогнетривку основу, підійде азбестова ковдра. Запускаємо генератор у роботу. Для розпалювання використовуємо ручний пальник. Полум’я пальника направляємо в отвір для розпалювання.

Якщо ми всі правильно зібрали, через короткий проміжок часу з патрубка повинен повалити щільний дим. Це сигнал працездатності генератора. Як коптилка виступає звичайна картонна коробка. Апарат зібраний, але має безліч недоліків. Підійде як пробний варіант коптильні. Але це не серйозно. У даному димогенераторі відсутня збірка відділення конденсату та не передбачена система охолодження. Ідея варта уваги, але з подальшими доробками.

Варіант генератора диму без зварювання

Це серйозніша установка. Деталі можна легко придбати у будівельному магазині. Величезний плюс цієї моделі – відсутність зварювання. У цього пристрою відбір диму відбувається знизу генератора. Передбачено зовнішній ежекторний вузол. Є збірка конденсату та система охолодження.

Нам знадобляться такі інструменти та матеріали:

 • Труби з нержавіючої сталі. Радіус 50 мм, довжиною 800 мм.
 • Два згони діаметром 25 мм, довжиною близько 150 мм.
 • Контргайки.
 • Два трійники.
 • Дві труби з різьбленням на кінцях.
 • Конусний цанговий перехідник.
 • Різьбовий перехідник на 1 дюйм.

Встановлюємо нижній згін. Він необхідний виведення диму з генератора. У трубі робимо отвір так, щоб у нього зміг увійти зганяння. Одну з контргайок залишаємо зовні, другу встановлюємо всередині. Повинно вийти так:

Знизу труби розміщуємо колосникову решітку, вона повинна бути нижчою за патрубок. Ґрати буде підпирати заглушка труби. У заглушці необхідно просвердлити пару отворів. Це необхідно для вільного руху повітря всередині генератора. Відмінний варіант зробити щілину із заслінкою, таким чином, ви зможете керувати подачею повітря. У корпусі генератора трохи вище ґрат проробимо пару отворів. Воно необхідне для розпалювання тирси. До одного кінця трійника вкручуємо згін. Краще відразу їх ущільнювати лляним підмотуванням. На кінці згону є дві гайки. Між цими гайками затискаємо кришку з різьбленням. Згодом під час роботи апарату знизу буде встановлено банку для конденсату.

У вільний отвір трійника вкручуємо трубу. Зрештою, цей елемент генератора буде у вертикальному положенні. Для надійності кріплення цей елемент пов’язують із корпусом, використовуючи хомут. Тут дим охолоджуватиметься, а конденсат стікатиме в ємність відбору. З іншого боку ділянки труби вкручуємо другий трійник.

Трійник повинен розташовуватися перпендикулярно до труби. Він призначений для збирання ежектора. Тепер збираємо вузол для з’єднання тонкої трубки із трійником. Для цього послаблюємо гайку цангового затискача. У нього буде встановлена ​​трубка. Після цього можна піджати гайку. До цангового затиску кріпимо перехідник із ½ дюйма на 1 дюйм.

Після цього елемент вкручується у вільний отвір трійника. Якщо послабити затискну гайку цангового перехідника, можна перемістити внутрішню трубку, а потім знову зафіксувати її. Це дуже зручно. Вихід труби на 15 мм залишають вільним. Залишилося у вільний отвір трійника встановити відрізок труби. Монтаж складових частин закінчено.

Залишилося протестувати саморобку. Заповнюємо генератор тирсою. При цьому апарат потрібно щільно закрити. Вертикальна труба запускається у коптильний відсік. Як коптильні також використовуємо картонну коробку. Компресор підключаємо до ежектора. На кришку накручується ємність для збирання конденсату. Вмикаємо компресор. Розпалюємо тирсу і готове.

Основна перевага даного апарату полягає у швидкості та легкості складання. Але димогенератор не позбавлений недоліків.

 • Недовговічність генератора.
 • Непродумана система охолодження.
 • Незручний демонтаж.

Димогенератор із зовнішнім охолодженням

Для виготовлення цієї моделі необхідно мати навички роботи зі зварюванням.

Ця установка схожа на попередній генератор, але він більш довговічний. Так як використовується міцніший матеріал корпусу. Він виконаний із сталевої труби із товщиною стінок у 3 міліметри. У трубі робимо отвір для патрубка. Вставляємо його в корпус та приварюємо. Також до труби знизу приварена заглушка з отворами, вона служить як колосникові грати.

У корпусі трохи вище за колосник просвердлена пара отворів для розпалювання. Зовнішня труба кріпиться до корпусу так само, як у попередній моделі генератора. Знизу на кришці буде встановлено ємність для збирання конденсату. А трійник із ежектором кріпимо зверху. Як перехідник ежектора можна використовувати штуцер від садового шланга. У штуцер вставляється трубка, до неї підключатиметься компресор. Як кришка апарату використовується дубова пробка. Монтаж складових частин закінчено. Зачищаємо саморобку перед фарбуванням. Фарбуємо спеціальною термостійкою фарбою. Апарат для холодного копчення готовий.

Димогенератор з вогнегасника

Нам знадобляться такі матеріали та інструменти:

 • Вогнегасник з діаметром 10 сантиметрів, завдовжки 40 сантиметрів.
 • Труби для диму.
 • Мідна трубка.
 • компресор.
 • Вентилятори.
 • Штуцер.
 • Чернівці.
 • Свердла, лещата.

Потрібно для початку підготувати вогнегасник. Забрати залишки порошку і помити його зсередини. Вилучити балон для вуглекислоти, трубку розрізати на дві частини у співвідношенні 2 до 1. У довгій трубці зробити отвір для вентиляції. Знизу в корпусі просвердлити отвір з радіусом 9 мм. У цей прохід введіть трубку з отворами. У більш короткій трубці зробити виїмку для проходу диму. Кінець цієї трубки потрібно уточнити, щоб він легко з’єднувався з входом коптильні. Нагорі вогнегасника зробити отвір за допомогою болгарки. Компресор підійде з невеликою продуктивністю. Джерелом живлення може бути звичайний зарядний пристрій.

Такий генератор диму можна зробити самостійно. Його можна підключити як до саморобної коптильні, так і до покупної.

Для коптильні підійде будь-яка ємність. Головне у цьому питанні це обсяг камери. Підійде звичайна картонна коробка, каркас із дощок, стара камера з холодильника.

Пасивний димогенератор

Цей прилад дуже легко зробити самостійно. Головне вибрати гарні комплектуючі. Нам знадобиться перфорований металевий лист. Перегородки повинні бути подвійні, щоб уникнути самозаймання тріски. Збоку в стінці потрібно зробити отвір для підпалу тирси. Як сполучний елемент можна використовувати дріт.

Пасивний димогенератор є металевою коробкою невеликих розмірів, всередині розташовані перегородки. Основні переваги:

 • Невеликі розміри.
 • Економічна витрата.
 • Легко очищати.
 • Мобільність.

Димогенератор із труб

Такий вигляд має готовий пристрій. На нього зверху нанесена термостійка фарба.

Ця модель відрізняється наявністю підставки з ніжками. Ця підставка зроблена з труб більшого діаметра, ніж корпус апарату. Генератор диму вставляється в опору та кріпиться болтами. Це особливо зручно за необхідності демонтажу пристрою. На корпусі видно болти, закручені в генератор до упору.

Вони служать опорою колосникових грат. Вилучення диму відбувається зверху апарату. Усередині генератора розташований блок. Він служить колосниковою решіткою та каналом, що забезпечує легкий прохід диму. Колосникові грати є металеве коло з безліччю дрібних отворів.

Опора, на якій тримаються грати, зроблена зі штанги старого пилососа. Цей елемент занурюється у корпус генератора та упирається у болти. На корпусі трохи вище болтів розташований отвір для розпалювання. Видно, що всередині отвори нарізане різьблення. Так можна буде після розпалювання палива закрити віконце, щоб не було підсмоктування повітря.

Зверху апарат закривається товстою кришкою.

Модель також обладнана системою охолодження.

Дим йде знизу вгору через паливне завантаження та віддає їй частину тепла. Після остигає, проходячи через труби. Знизу відбувається ще один етап охолодження та очищення.

Розглянемо апарат за умов роботи. Труба для подавання диму підключена до коптильні. Також цікавий вигляд має компресор, розташований на трубі ежектора. Він має підстроювання напруги.

Ознайомившись із пристроєм роботи генератора диму та розглянувши деякі його типи, ви можете зробити такий апарат самостійно.

Вам може сподобатися…